Právě chystáme
Letos se již podruhé zúčastníme festivalu NeverMore 68, který se uskuteční na pražském Výstavišti 21. srpna, v den výročí sovětské okupace Československa.
Na našem stánku budete moci napsat dopis některému z ruských politických vězňů, vyzkoušet si rozšířenou realitu s komiksem, které jsou součástí našeho vzdělávacího programu Gulag XR a seznámit se s našimi dalšími projekty včetně výstav a dokumentárních filmů.
Seznámit se budete moci také s činností historické a lidskoprávní organizace Memorial, která bude na akci prezentovat zejména projekty týkající se reflexe událostí roku 1968.
Detailní program akce bude brzy zveřejněn na webu pořadatele, v této facebookové události a samozřejmě také na našem webu a Facebooku. Těšíme se na setkání!
Nové příběhy ve virtuálním muzeu
Pokračujeme v mapování neznámých či zapomenutých příběhů Gulagu a sovětských represí. V poslední době se věnujeme zejména tématu odporu proti sovětskému režimu a přinášíme příběhy lidí, kteří měli odvahu bojovat proti sovětské nadvládě.
Články pravidelně zveřejňujeme v našem virtuálním muzeu Gulag Online.
26. června jsme si připomněli výročí potlačení Kengirského povstání, jednoho z nejintenzivnějších a nejtragičtějších v historii Gulagu. Před 70 lety sovětské tanky svými pásy doslova rozdrtily vzpouru mužů a žen vězněných v Gulagu na území dnešního Kazachstánu. Jejich povstání proti nespravedlnosti a krutosti sovětské moci však trvalo 40 dní a předznamenalo konec systému Gulagu.
Detailní příběh této legendární vzpoury a podrobný obrazový doprovod je k dispozici na webu Gulag Online.
Před 100 lety, v květnu 1924, proběhlo Tunguzské povstání. Přesto, že se jednalo o největší vzpouru kočovných sibiřských národů proti sovětské nadvládě, dnes je tato událost takřka zapomenuta a v českém prostředí se o ní prakticky nepsalo.
Příběh vzniku a zániku Tunguzské republiky si můžete přečíst zde.
Letos jsme si připomněli také další smutné výročí. Před 80 lety, v květnu 1944, začaly deportace krymských Tatarů, když byly tisíce lidí násilím donuceny opustit své domovy. Z 250 000 vysídlených zemřelo přibližně 110 000 lidí.
Krymští Tataři nemůžou žít poklidně ve své vlasti ani teď. 70 let po deportacích roku 1944 je zasáhla další rána – ruská anexe Krymu na jaře roku 2014. Mnoho z krymských Tatarů bylo nuceno emigrovat a těm, kteří zůstali na Krymu, hrozí vězení a další perzekuce pouze na základě jejich etnické příslušnosti.
Podrobný text věnující se tragédii krymských Tatarů naleznete zde.
V našem virtuálním muzeu budeme v létě publikovat další texty věnované historii odporu proti sovětskému režimu. Chcete-li si být jisti, že Vám neuniknou, sledujte naši facebookovou stránku.
Přehled uplynulých akcí
Jsme moc rádi, že jsme i letos mohli být součástí festivalu Slunovrat.
Na našem stánku jsme prezentovali vzdělávací program Gulag XR a nabízeli možnost napsat dopisy na podporu politických vězňů v Rusku.
Součástí programu byl také náš dokumentární snímek „Step a mráz“. Po projekcích, určených pro žáky opavských škol, následovala beseda s vedoucím expedice po stopách sovětských gulagů v Kazachstánu Štěpánem Černouškem.
Dokument „Step a mráz“ jsme během května a června uvedli také v Brně, Ostravě, Jilemnici a Praze.
Pokud jste žádnou z těchto projekcí nestihli, máme pro vás novinku: snímek nyní najdete také online na portálu DAFilms, včetně varianty s anglickými a ruskými titulky.
O termínech dalších veřejných projekcí a besed budeme informovat na našich sociálních sítích i webu expedice. Budeme také rádi za Vaše hodnocení na ČSFD.
16. května proběhla v prostorách Skautského institutu na Staromáku akce na podporu ruských politických vězňů, kterou jsme uspořádali společně s českou pobočkou Amnesty International.
Návštěvníci mohli psát dopisy jak ruským úřadům, tak i solidární dopisy přímo samotným vězňům a vězeňkyním. Součástí akce byla také diskuze s pracovníky Gulag.cz, ruského Memorialu a ruské lidskoprávní organizace OVD Info; tato část programu byla zaznamenána v živém vysílání a zhlédnout ji můžete zde.
Moc nás těší, že jsme mezi návštěvníky mohli přivítat jak ty, kteří již mají zkušenosti s psaním dopisů do ruského vězení, tak i ty, kdo se s problematikou politických vězňů teprve seznamuje a na akci podepsal svou první pohlednici.
Pokud chcete také zkusit napsat některému politickému vězni, na webu Memorialu ČR naleznete podrobný návod.