Pravidelný newsletter Gulag.cz: červenec 2024

Právě chystáme

Letos se již podruhé zúčastníme festivalu NeverMore 68, který se koná na pražském Výstavišti 21. srpna, v den výročí sovětské okupace Československa.

    • Letošní ročník se mimo jiné věnuje ženské odvaze a na našem stánku budete moci napsat dopis na podporu současných politických vězeňkyň v Rusku. Připravujeme také výstavu o neznámých příbězích lidí, kteří byli v Sovětském svazu odsouzeni za nesouhlas s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
    • Budete se moci seznámit s našimi dalšími projekty, ale také s činností historické a lidskoprávní organizace Memorial, která bude na akci prezentovat zejména projekty týkající se reflexe událostí roku 1968.
    • Festival začíná 21. srpna v 15 hodin a vstup je zdarma. Detailní program je zveřejněn na webu pořadatelev této facebookové události a brzy se objeví také na našem webu a Facebooku. Těšíme se na setkání!

V září startuje naše expedice do Kyrgyzstánu! Vydáme se po stopách československého družstva Interhelpo, jehož více než dvacet členů bylo za Stalina zatčeno a popraveno.

    • Výsledkem našeho bádání bude dokumentární film a webová stránka, které představíme na jaře 2025. Detaily z expedice i další zajímavé informace budeme ale již brzy postupně přinášet na našem Facebooku a Instagramu. Nastavte si odběr a nic vám neunikne!
    • Více informací se dozvíte zde. A pokud rozumíte rusky, vřele doporučujeme poslechnout si rozhovor, který s předsedou Gulag.cz Štěpánem Černouškem pořídila kyrgyzská redakce Rádia Svobodná Evropa.

Od září pro Vás připravujeme hned několik zajímavých akcí včetně nových výstav a workshopů. Veškeré podrobnosti přineseme již brzy, ale už teď můžeme prozradit, že se plánujeme věnovat podpoře politických vězňů a vězenkyň v současném Rusku. 

    • Při přípravě tohoto newsletteru nás velmi potěšila zpráva o tom, že Oleg Orlov, náš kolega z partnerské organizace Memorial, a několik dalších nezávislých aktivistů, politiků a novinářů byli propuštěni z ruských věznic a nyní jsou v bezpečí. Nicméně v Rusku i nadále zůstávají stovky politických vězňů, jejichž práva jsou denně porušována. Jejich příběhy jsou přitom široké veřejnosti často zcela neznámé a naši podporu proto potřebují o to více.
    • Přinášíme osobní vzkaz Olega Orlova (v ruštině s českými titulky).

Nové příběhy ve virtuálním muzeu

Letos jsme si připomněli další z výrazných povstání v historii Gulagu, kdy v červenci 1953 několik tisíc vězňů tábora ve Vorkutě odmítlo nastoupit do práce. Požadovali lepší pracovní podmínky, ale hlavně příjezd komise z Moskvy, která by přezkoumala jejich případy.

    • Původně plánovali protestovat pokojně a nenásilně. K povstání se ale připojilo takové množství lidí, že se sovětské úřady lekly, že nad situací zcela ztratí kontrolu. Vzpouru proto brutálně potlačily a zabily přitom 70 lidí.
    • Podrobnosti o těchto událostech se dočtete v našem virtuálním muzeu Gulag Online.

Přehled uplynulých akcí

Do konce srpna můžete v Krajské knihovně F. Bartoše ve Zlíně navštívit výstavu „Memorial proti válce“.

    • Její autorkou je ruská umělkyně Lilja Matvějeva. Komiksovou formou zachycuje různé formy protiválečných protestů v Rusku i historické analogie vedoucí k pochopení zločinné povahy války proti Ukrajině. Na tvorbě ilustrací Lilja v uplynulých letech spolupracovala s kolegy z partnerské organizace Memorial.
    • Výstavu si můžete zdarma prohlédnout v otevíracích hodinách knihovny. Více informací naleznete v této facebookové události. Moc děkujeme partnerům za skvělou spolupráci!
    • 5. srpen je dnem mezinárodní připomínky obětí popravených v ruském Sandarmochu během Velkého teroru v letech 1937-1938. Připomínkové akce se konaly po celém světě včetně samotného Sandarmochu.
      • Společně s kolegy z ruského Memorialu jsme si letos formou videa připomněli jména některých obětí úzce spjatých s Československem. Jsou mezi nimi nejenom Češi, ale také Ukrajinci a Rusové, kteří v Praze ve dvacátých letech minulého století studovali. Jejich medailonky si můžete přečíst zde.