Pozvánka: Živá nahrávání podcastů o migraci a ekonomické budoucnosti Evropy, 22.5. a 29.5.

Živá nahrávání podcastů o migraci a ekonomické budoucnosti Evropy

Volby do europarlamentu a uprchlíci

První nahrávání se uskuteční 22. května od 18:00 ve Skautském institutu na adrese Staroměstské náměstí 4/1, sál Studio – 122. 

Když v roce 2015 proudily do Evropy uprchlíci z Blízkého východu a Česká republika odmítala přijmout jediného z nich, málokdo mohl očekávat, že ruská válka na Ukrajině spustí bezprecedentní solidaritu ze strany Čechů.

Ti začali ukrajinské uprchlíky dobrovolně ubytovávat u sebe doma nebo na chalupě a naplnili tak jedno z volebních hesel kampaně ANO před parlamentními volbami v roce 2021. Podle počtu válečných uprchlíků na území ČR se zdá, že česká společnost se od roku 2015 posunula kupředu a získala sebevědomí.

Zároveň došlo k výraznému posunu v přístupu k uprchlíkům na úrovni EU. V letošním roce byl přijat nový pakt o migraci a azylu, který zásadním způsobem mění pravidla solidarity mezi členskými státy a to, jakým způsobem se s běženci nakládá. Jak ale bude nový systém fungovat v praxi?

Co nový pakt obsahuje? Nejsou nová pravidla azylu nehumánní?Opravdu nejsou součástí žádné uprchlické kvóty? A změnili se Češi od roku 2015?
Na tyto a další otázky Vám odpoví naši hosté.

Promluví:
Viktor Daněk, zástupce ředitele, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Zuzana Pavelková, Organizace pro pomoc uprchlíkům

Máme se bát o ekonomickou budoucnost Evropy?

Nahrávání proběhne 29. května od 17:30 ve Skautském institutu na adrese Staroměstské náměstí 4/1, sál Studio – 122.

Pandemie COVID-19 neznamenala pouze velkou zdravotnickou zátěž pro členské státy EU, ale i zásadní předěl v přemýšlení nad globalizovanou ekonomikou na celém světě. Dodavatelské řetězce se přerušily a zároveň došlo k velkému zrychlení adopce nových technologií jako jsou elektrická auta, obnovitelné zdroje nebo umělá inteligence.

Evropská unie, která měla doposud technologickou převahu v mnoha oborech a zároveň vyspělý průmysl, začíná technologicky ztrácet na konkurenty v USA nebo Číně. Nejčernější scénář? Hrozí ztráta pracovních míst a s tím spojené sociální problémy, což by mohlo vyústit až v nestabilitu celého evropského politického systému. Zvrátit negativní trend má nová celoevropská průmyslová politika a také částečně fond post-covidové obnovy.

Čeho by měla evropská průmyslová politika dosáhnout? Jaký vliv by měla mít na českou ekonomiku? A jak by českou společnost ovlivnil neúspěch této politiky?

Promluví:
Martin Buchtík, sociolog, ředitel STEM
Petr Janský,
 Institut ekonomických studií FSV UK
Klára Votavová, výzkumná pracovnice, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM