Pozvánka na večer z cyklu “Máte právo vědět”


U příležitosti 20. výročí nezávislosti Arménie jsme pro Vás připravili následující film s debatou:


29. 9. 2011 / 19.00

Gyumri: Život ve stínu mrtvých


V rámci večera bude uveden dokumentární film Gyumri (režie Jana Ševčíková, 2008, 68 min, původní znění s českými titulky).


Dvacet let po zemětřesení v arménském městě Gyumri, při němž zahynuly desetitisíce lidí, se tamější rodiny stále vyrovnávají se ztrátami svých blízkých, především dětí. Část z nich žije vzpomínkami na minulost, přestože život plyne nezadržitelně dál. Děti, které se mezitím narodily, nesou jména svých mrtvých sourozenců, aby tak byly neustálou připomínkou památky obětí. Jejich úkolem je vést vedle vlastního života také život svých předchůdců a zrealizovat jejich sny, jak jim rodiče neustále připomínají. Je tak stanoveno jasné měřítko, podle nějž jsou často srovnávány a podle něhož jim rodiče odměřují svou lásku. Jiné rodiny naopak začaly nový život, často s novými partnery. Ale bolest pro ně přesto nezmizela, vzpomínky se vracejí a trýzní. Někteří rodiče nepřestávají své děti hledat, čekat a doufat… Jaký je život ve stínu mrtvých sourozenců, jejichž odkaz nelze nikdy předstihnout? Která z generací se bude moci narodit s vědomím, že již nebude s nikým srovnávána? Kdy se obrodí město duchů?


Po filmu bude následovat debata s režisérkou filmu Janou ŠevčíkovouMiladou Kiliánovou, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni v Arménii. Moderátorkou diskuse bude Daniela Vrbová z Českého rozhlasu 6.


Večer se koná v Ballingově sálu Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice.


Na viděnou se těší

tým festivalu Jeden svět