Pozvánka na filmově-debatní večer o vlně revolucí na Blízkém východě


Vážení přátelé,


zveme Vás na další filmově-debatní večer z cyklu Máte právo vědět, tentokrát o vlně revolucí na Blízkém východě, o úloze, kterou v těchto bouřích sehrála nová média, či o tom, jaký vývoj se v těchto muslimských zemích dá očekávat poté, co se zbaví svých diktátorů.


12. 5. 2011 / 19.00

Konec diktátorů na Blízkém východě?

Věznice Írán / The Green Wave (režie Ali Samadi Ahadi, Německo, Írán, 2010, 80 min)

Předloňské prezidentské volby v Íránu probraly národ z letargie. Mladá generace po letech vycítila šanci na změnu a vyšla do ulic na podporu reformního kandidáta Míra Hosejna Músávího. Elektrizující naději vystřídalo zklamání a všeobecná deziluze z jasného volebního podvrhu, kterým byl znovu zvolen konzervativní Mahmúd Ahmadínežád. Vlna protestů, jež se následně vzedmula, byla krutě potlačena režimem, který se neštítil použít nejbrutálnější zastrašovací prostředky. Všechny tyto události analyzuje snímek pohledem exilových novinářů a lidskoprávních aktivistů, včetně laureátky Nobelovy ceny Shirin Ebadi; osobní rovinu íránské tragédie zachycují fiktivní příběhy dvou mladých Íránců – mladíka Kaveha a dívky Azandeh. Jejich osudy, ztvárněné působivou animovanou formou kontrastující se syrovými pouličními záběry z mobilních telefonů, jsou poskládané z tisíců příspěvků, jež se v době voleb objevily na sociálních sítích a na internetových blozích. Vzkazy odvážných Íránců a Íránek obsahují šokující informace o bezdůvodném mučení uvězněných a s mrazivou přesvědčivostí ilustrují pocity mladé íránské generace, která se ve vlastní zemi cítí jako ve vězení.

Film získal na festivalu Jeden svět 2011 Cenu za nejlepší režii a Zvláštní cenu Václava Havla za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Po filmu bude následovat debata s politologem Pavlem Baršou (Filozofická fakulta UK) a Janem Fingerlandem (Český rozhlas 6). Debatu bude moderovat Marek Svoboda (Člověk v tísni).


Vstup 50 Kč.

Pro členy Klubu přátel Člověka v tísni a Skutečné pomoci vstup zdarma.


Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice