Pozvánka na filmově-debatní večer o utajeném světě ruské mafie


Vážení přátelé,


srdečně Vás zveme další filmově-debatní večer z cyklu Máte právo vědět:


26. 5. 2011 / 19.00

Utajený svět ruské mafie


Nejen o tom, jak vypadají mafiáni v ruském podsvětí, jak dlouhé prsty má ruská mafie a jestli sahají až k nám, budou diskutovat publicistka Petruška Šustrová, která v letech 1990 – 1992 působila jako náměstkyně federálního ministra vnitra, Stanislav Beránek (Transparency International) a Petr Pojman (Institut mezinárodních studií FSV UK).


Diskusi bude předcházet projekce dokumentárního filmu Zločinci podle zákona / Thieves by Law (režie Alexander Gentelev, 2010, Izrael, Německo, Španělsko, 91 min, původní znění s českými titulky).


O životě se neučili ve školách, ale v kriminále. Tam si také vybírali své budoucí spolupracovníky. Tetování jim neslouží jako ozdoba, ale jako projev pohrdání autoritami a znak příslušnosti ke své vězeňské kastě a její hierarchii. Nikdy normálně nepracovali, přesto jsou milionáři. A jsou na to náležitě pyšní. Řeč je o hlavních postavách znepokojivého dokumentu Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí, takzvaných vorů v zakoně. Ti musejí dodržovat speciální kodex – nepsané zákony, které vznikly ve třicátých letech minulého století v sovětských gulazích. Jejich nebývale otevřené výpovědi společně s archivními záběry z ruských věznic či ukázkami „mafiánských radovánek” podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu v Rusku od perestrojky až do dnešní doby. Podle bývalého pracovníka ruského Interpolu mají dnes tito lidé zásadní vliv na ekonomická a politická rozhodování své země, neboť dobře vědí, že kromě po zuby ozbrojených bodyguardů musejí disponovat i „svým” politikem.Vstup ZDARMA.


Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice
www.matepravovedet.cz


Staňte se členy naší facebookové skupiny, budete informováni o aktuálním programu:

http://www.facebook.com/group.php?gid=255795715437&ref=mf