Pozvánka na filmově-debatní večer na téma Kuba: Mládí v šusťákové diktatuře


Vážení přátelé,

srdečně Vás zveme na filmově-debatní večer z cyklu Máte právo vědět:


14. 4. 2011 / 19.00

Kuba: Mládí v šusťákové diktatuře

O možnostech a touhách mladých Kubánců bude diskutovat Rolando Jimenez Pozada, který strávil ve vězení na Kubě sedm let za kritiku poměrů v zemi. Do České republiky přiletěl na konci října, získal politický azyl a pokouší se najít si práci a zařadit se do běžného života. Spolu s ním se diskuse zúčastní Martin Mikule, novinář a šéfredaktor zahraničního zpravodajství TV Prima, který několikrát navštívil Kubu.

Diskusi bude předcházet projekce dokumentárního filmu Vnoučata kubánské revoluce / The Grandchildren of the Cuban Revolution (režie Carlos Montaner, 2010, USA, 60 min, původní znění s českými titulky).


„V téhle zemi nemá cenu pracovat ani studovat,” říká mladá Merci na ulici kubánského hlavního města Havany. Student Javi na otázku, jaké oběti je ochoten přinést myšlenkám revoluce, zvedá prostředníček. Podle některých hlasů roste na Kubě nová opozice. Jsou to dnešní mladí lidé, kteří nemají s padesát let starým revolučním tažením nic společného a necítí k jeho idejím už ani sentiment svých rodičů. Vnuci a vnučky kubánské revoluce otevřeně vypráví o frustraci a depresi mladé generace. Ta touží po cestování do zahraničí, slušném bydlení a svobodě projevu, který si v čím dál větší míře kompenzuje na internetu a v provokativních textech rapových skladeb. O pasti, do které jsou castrovským režimem chyceni, vypovídají ve filmu jak „děti ulice”, tak nejvýznamnější kubánští opoziční novináři a novinářky, mezi nimi perzekuovaná bloggerka Yoani Sánchez, i kubánští hiphopoví umělci. Snímek Carlose Montanera, prokládaný archivními záběry, koření autentický kubánský rap.


Vstup 50 Kč.

Pro členy Klubu přátel Člověka v tísni a Skutečné pomoci vstup zdarma.


Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice


www.matepravovedet.cz

Staňte se členy naší facebookové skupiny, budete informováni o aktuálním programu:

http://www.facebook.com/group.php?gid=255795715437&ref=mf