Pozvánka na filmově-debatní večer na téma Čína utahuje šrouby


Vážení přátelé,


srdečně Vás zveme další filmově-debatní večer z cyklu Máte právo vědět, tentokrát na aktuální téma:


28. 4. 2011 / 19.00

Čína utahuje šrouby

Bouře v arabských zemích rozpoutaly v Číně volání po „čínské jasmínové revoluci“ a tamní úřady v reakci na to začaly pátrat po disidentech a lidskoprávních aktivistech. V rámci razií zatkly vedle jiných i umělce Aj Wej-weje či protagonistku dokumentárního filmu Poslední útočiště Ni Jü-lan.

Poslední útočiště / Emergency Shelter (režie He Yang, 2010, Čína, 51 min, původní znění s českými titulky).


Když Čína v roce 2001 oslavovala úspěšnou kandidaturu na konání olympijských her v roce 2008 v Pekingu, pracovala Ni Jü-lan jako podniková právnička pro velkou obchodní korporaci. Tóny oslavných písní v ulicích hlavního města ještě ani nedozněly a už jimi pronikal temný svist demoličních koulí. Domy, které stály v cestě budoucím sportovištím, nadjezdům či hotelům, úřady bez milosti bouraly. Souhlas majitelů nebyl nutný, náhrada byla věcí protekce. Ni Jü-lan začala oběti násilného vystěhování bránit u soudu. V průběhu následujících let byla mnohokrát předvedena na policii, kde ji policisté bili a mučili tak, že přestala chodit. Dvakrát skončila ve vězení, naposledy ji propustili v dubnu 2010. Její vlastní dům mezitím úřady také strhly, a tak vypráví svůj příběh z invalidního vozíku v parku u rušné silnice, kde s manželem přespávají ve stanu. Syrová filmová kronika, která svou podobou nezapře, že ji nenatočili profesionální dokumentaristé, ale odvážní lidskoprávní aktivisté, sleduje Ni Jü-lanin každodenní život na ulici a přináší překvapivě otevřené výpovědi lidí, pro něž se velký olympijský sen proměnil v noční můru.


Po filmu bude následovat debata se sinoložkou Olgou Lomovou (Filozofická fakulta UK) a dalšími hosty. Debatu bude moderovat Nora Grundová (Hospodářské noviny).


Vstup 50 Kč.

Pro členy Klubu přátel Člověka v tísni a Skutečné pomoci vstup zdarma.


Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvicewww.matepravovedet.cz


Staňte se členy naší facebookové skupiny, budete informováni o aktuálním programu:

http://www.facebook.com/group.php?gid=255795715437&ref=mf