Pozvánka na debaty od Člověk v tísni

Vietnam – trnitá cesta ke svobodě

Zveme vás do přívětivého prostředí kavárny Kampus, kde naši hosté poodhalí tu méně přívětivou tvář Vietnamu.

Vũ Minh Khánh – cestuje po světě a bojuje za svobodu pro svého manžela, právníka Nguyễn Văn Đàie. Ten si předsevzal využít svých znalostí a zkušeností ke vzdělávání aktivistů v oblasti lidských práv a k šíření myšlenek demokracie, čímž si roku 2007 vysloužil čtyři roky v káznici a další čtyři léta v domácím vězení. Po svém propuštění minulého roku se svých aktivit nevzdal. V prosinci byl surově zbit policisty v civilu a o pár dní později byl cestou na setkání s vyslanci Evropské unie znovu zatčen. Již pět měsíců je držen ve vazbě, aniž by mu bylo umožněno setkat se s příbuznými či s advokátem.

Trịnh Hội – je známý právník, aktivista a zakladatel organizace VOICE, která sídlí v Manile a je jednou z předních nevládních organizací podporujích občanskou společnost ve Vietnamu.

Vietnam nyní čelí mezinárodni kritice pro nedemokratický průběh voleb a ekologickou katastrofu v Jihočínském moři s nejasnými okolnostmi, dlouhodobě pak kvůli politickým vězňům a útokům na aktivisty.

Začátek: 12.05.2016 19:00
Konec: 12.05.2016 20:30
Místo konání: Café Kampus, Náprstkova 10


Černá horečka a válka na Donbase

Na diskusním večeru v Knihovně Václava Havla v Praze vystoupí 12. května známý ukrajinský novinář a bloger Denys Kazanský (1984).

Denys Kazanský pochází z Doněcku, jako bloger se proslavil zejména coby expert na Stranu regionů exprezidenta Viktora Janukovyče a znalec tzv. „politiky po doněcku“. Za své opoziční názory si vysloužil přezdívku „doněcký Navalnyj“. V roce 2014, po vítězství sil Majdanu, byl jedním z předních ukrajinských blogerů, kteří od šéfa Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) Valentyna Nalyvajčenka dostali nabídku, aby pro bezpečnostní službu pracovali jako experti, kteří nepodlehnou korupci. Na základě informací z činnosti oslovených blogerů SBU zahájila několik trestních řízení. Po vypuknutí války na východě Ukrajiny odešel Denys Kazanský do Kyjeva, kde dnes mj. řídí novinářský projekt Čtvrtá velmoc (Chetvertaya vlasť).

Denys Kazanský je autorem reportáží, které knižně vyšly pod názvem Černá horečka: Nelegální těžba uhlí na Donbasu. Donbas měl vždy na Ukrajině pověst depresivního místa. Dnes se kvůli zmrazenému ozbrojenému konfliktu k tomuto regionu upnula pozornost celého světa. Kazanského kniha už ve svém názvu pojmenovává jednu z možných příčin dnešních dramatických událostí. Autor poutavě shrnuje svou mnohaletou novinářskou praxi. Úryvky z novinových článků, zákonů a vyšetřovacích zpráv, rozhovory s ilegálními horníky, s místními politiky, podnikateli a s aktivisty tvoří pouze její část. Zbytek je autorskou analýzou.

V sedmnácti kapitolách vyvstává obraz regionu, který si většina Ukrajinců asociuje se sociální a ekologickou katastrofou, s neomezenou mocí místních oligarchů, se srůstáním organizovaného zločinu, lokální politiky a policejního aparátu, s proruskými náladami a od nedávna také s válkou.

Zřejmě klíčová kapitola má název Restrukturalizace, což je eufemizmus pro likvidaci státního uhelného průmyslu v regionu. K tomu došlo v devadesátých letech, během vlády a z iniciativy druhého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy. Tímto krokem Kučmova administrativa odevzdala do rukou místních „baronů“ celé obce a regiony. Žádná další vláda, včetně té „oranžové“, neučinila nic pro to, aby zastavila rozkrádání regionu a vyvedla jej ze začarovaného kruhu korupce a vykořisťování zoufalých lidí bez sebemenších vyhlídek. Bez ilegálních uhelných dolů by válka na Donbase nebyla možná, tvrdí Denys Kazanský a jeho tvrzení zní přesvědčivě.

Setkání s Denysem Kazanským se uskuteční ve čtvrtek 12. května v 17.00 v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1). Akci spolupořádá Člověk v tísni.