Pozvánka na přednášku cyklu Máte právo vědět: Obnovitelné zdroje – “boj” s větrnými mlyny?


V rámci cyklu Máte právo vědět se budeme poprvé věnovat tématu životního prostředí a ekologie. Budeme hovořit o obnovitelných zdrojích energie v českém a evropském prostředí a také o tom, jaké jsou možnosti jejich využití v rozvojových zemích, ve kterých je přístup k elektřině velmi omezený.


1. 12. 2011 / 19.00

OBNOVITELNÉ ZDROJE – “BOJ” S VĚTRNÝMI MLÝNY?


Diskuse po filmu Čtvrtá revoluce – energetická soběstačnost se zúčastní Petr Patočka ze společnosti Glopolis, o.p.s. a Martin Sedlák z Hnutí Duha.Čtvrtá revoluce – energetická soběstačnost

(režie Carl-A. Fechner, Německo, 2010, 83 min, původní znění s českými titulky)


„Zbývá nám asi třicet let na to, abychom přešli na obnovitelné zdroje energie,” říká německý politik a vědec Hermann Scheer v dokumentu Carla-A. Fechnera. Podle protagonistů velkolepě pojatého snímku, mezi kterými jsou renomovaní odborníci, byznysmeni i ekologičtí aktivisté, čeká svět v nejbližších dekádách další revoluce. Spočívat by měla v přechodu od jaderných a uhelných elektráren k individualizovaným řešením, které poskytují obnovitelné zdroje v podobě solárních panelů či větrných a vodních zařízení. Film nás zavádí na několik kontinentů a představuje recept „energetické soběstačnosti” jako lék také pro rozvojový svět, v němž dvě miliardy lidí nemají přístup k elektřině. Jako důležitá součást nastávající „revoluce” z filmu vystupují nejmodernější technologie, díky kterým by se automobilový průmysl mohl brzy osvobodit od závislosti na ropě. Budoucnost solární architektury zase slibuje desetkrát zefektivnit energetické hospodaření budov. Impozantní záběry i působivá hudba podtrhují poselství filmu, které zní: úplný přechod na obnovitelné zdroje energie je možný, jen ho musíme chtít.


MÍSTO: Ballingův sál Národní technické knihovny,  Technická 6, Praha 6 – DejvicePřílohy