Podporuji svoji dceru v úsilí se dál vzdělávat, aby měla lepší budoucnost.

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Duševní zdraví není v severní Sýrii prioritou.

Mnoho syrských dětí válka připravila o dětství. Jsou nuceny rychle dospět, převzít odpovědnost a čelit výzvám světa dospělých. Tyto děti potřebují podporu duševního zdraví, vzdělávání, bezpečí a humanitární pomoc.

Když jsem se stal učitelem, změnilo mi to život.

V Afghánistánu jsou učitelé často zodpovědní za formování nových generací. Navíc kvůli čtyřem desetiletím války a špatnému finančnímu ohodnocení, učitelé často postrádají odpovídající know-how nebo učební pomůcky. Tito učitelé však představují naději na lepší život pro miliony dětí.

Práce s dětmi je klíčová i v bezpečných oblastech.

V Charkově, v prostorách vhodných pro děti, probíhá další zasedání. Malí návštěvníci kouzlí s kresbami a malují sádrové figurky. Naše psycholožky vedou tato sezení v rámci programu „Bezpečný prostor“. Jeho hlavním cílem je pomoci dětem vyrovnat se se stresem po traumatických událostech.

Mám obrovskou radost z úspěchu své dcery.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

Moji rodiče nikdy nepovažovali vzdělání za důležité. Proto jsem musela odejít ze školy a věnovat se práci v domácnosti,“ říká Sabnam Khatun, která pochází z Nepálu. Cesta Sabnam nebyla jednoduchá. Začala ve skromném příbytku, kde žila se svým otcem, matkou a čtyřmi sourozenci. Její rodiče byli silně věřící a zpočátku váhali, zda mají upřednostnit Sabnamino vzdělání před dodržením tradičních genderových rolí a brzkou svatbou.

„Jednoho dne jsem se dozvěděla o Aarambha projektu,“ říká Sabnam. „Díky němu jsem se zapsala do Komunitního vzdělávacího centra (KVC).“ Projekt Aarambha měl vliv v různých rovinách. Přesvědčil rodiče Sabnam, aby ji podporovali v ambicích se vzdělávat. V KVC se Sabman během devíti měsíců naučila číst, psát, počítat a další důležité dovednosti. Získala sebevědomí, vůdčí dovednosti a schopnost se správně rozhodovat.

Úspěch Sabnam ale není ojedinělý. Projekt Aarambha ve spolupráci s partnery již podpořil 4330 dospívajících dívek, jako byla Sabnam, a integroval je prostřednictvím KVC do vzdělávacího systému. Cesta Sabnam poukazuje na to, jak je důležité mluvit o překážkách, kterým musí čelit dívky, které se nemohou vzdělávat a na potřebu mluvit o možnostech vzdělávání pro mladé marginalizované ženy. Díky vytvoření bezpečného prostředí se projektu daří bojovat s genderovou diskriminací a vytvořit lepší a spravedlivější budoucnost znevýhodněným ženám. Doufáme, že její příběh motivuje ostatní, aby ji následovali, a pomůže odstranit překážky, které stojí v cestě mladým ženám, aby uplatnily svůj potenciál.

Přečtěte si celý příběh Sabnam a dalších dívek v Nepálu, které čelí podobným problémům.

Díky vám budu spát nejlépe od chvíle, kdy to všechno začalo.

Dobrá zpráva před koncem

Jmenuji se Jakub a poslední dva roky jsem ve velmi tíživé finanční situaci spolupracoval s dluhovou poradkyní Člověka v tísni paní Evou. A bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Když je člověk předlužený, cítí se před ostatními lidmi trochu špatně, já měl i psychické problémy. Bylo mi vždy trapné o tom hovořit, i s rodiči, kteří mi jinak velmi pomohli. S paní Evou jsem se ale cítil bezpečně. Věděl jsem, že je to prostě duše, které mohu věřit, má pro mou situaci pochopení a vždycky se mi bude snažit pomoct.“

První půjčky si pan Jakub vzal ještě jako student, pozdějšími úvěry především splácel ty předchozích. Podotýkáme, že všechny své původní dluhy poctivě splatil. Se společnostmi, u nichž jsme měli podezření na nezákonný postup, jsme vyjednávali za pomoci finančního arbitra nebo soudní cestou. U předlužených lidí se v našich poradnách nebo na help lince opakovaně setkáváme s tím, že nevěří nebo si vůbec nedovedou představit, že by jejich situace mohla mít řešení.
 
Dnešním dnem jsem se zbavil už všech svých dluhů i stresu. Díky paní Evě budu spát nejlépe od roku 2017, kdy to všechno začalo, a za to patří i celému týmu Člověka v tísni velké díky.“
 
Přečtěte si děkovný dopis Jakuba, kterému jsme pomohli dostat se z dluhů.
 

Na závěr

Co jsou dezinformace a proč se jimi zabývat již od školního věku?

Registrujte se na konferenci mediálního vzdělávání „Jak na dezinformace?“

Hledáme kolegy a kolegyně.

V říjnu se každý dar počítá dvakrát.

Se začátkem října už podeváté startuje kampaň Lepší škola pro všechny na podporu dětí v Česku.