Podpora svobody shromažďování

V pondělí 31. května se po celém Rusku sejdou občané, aby demonstrovali svou podporu 31. článku ruské ústavy, který zakotvuje svobodu shromažďování.
 
Naposledy, před 31. březnem, byly naplánovány akce ve více než třech desítkách ruských měst a několika evropských městech. Bombové útoky v moskevském metru těsně před koncem března však způsobily, že se akce podle původního plánu nekonaly.
 
I tentokrát, 31. května, úřady akci zakázaly. Z obavy před provokacemi se organizátoři v Moskvě obrátili na ruské novináře: „ Vaše přítomnost i v případě, že přijdete čistě jako novináři, kteří budou události osobně sledovat, přinutí policii i speciální jednotky se ovládat, chovat se korektně… Práva a svobody občanů Ruska se za poslední roky dramaticky zúžily do té míry, že Triumfální náměstí je naše poslední kóta. Pomozte nám ji udržet. Prostě přijďte.“
 
Pokud chcete ruské demonstranty za svobodu shromažďování také podpořit, přijďte v pondělí 31. 5. v 18.00 na Václavské náměstí v Praze (u sochy sv. Václava). Budete mít šanci podepsat výzvu prezidentu Medveděvovi, aby ruské úřady dodržovaly vlastní ústavu. Fotku z akce pošleme našim přátelům do Ruska.
 
Demonstrovat za 31. článek ústavy vždy 31. den v měsíci začali ruští občané už minulý rok, policie tyto pokojné demonstrace pravidelně násilně rozhání. Například 31. prosince 2009 na demonstraci v Moskvě policie zadržela i 82-letou sovětskou disidentku a předsedkyni Moskevské helsinské skupiny Ludmilu Alexejevovou (podrobnější informace i fotky zde). Při soudu teď policie tvrdí, že v případě Alexejevové nešlo o zadržení, ale policie „zachránila starou ženu před tlačenicí a odvedla ji na bezpečné místo – do policejního autobusu.“ Proč stejným způsobem policie, „zachránila“ na dvě desítky dalších lidí nejrůznějšího věku už ale zástupce policie odpovědět u soudu nedokázal.
 
 
Za tento článek Rusové demonstrují:
 
Článek 31 ruské ústavy
Občané Ruské federace mají právo se pokojně, beze zbraní, shromažďovat, organizovat demonstrace i protestní průvody.