Dnešní přehled bude mít silnou slovenskou linku s akcentem na předvolební kampaně. U našich sousedů se už tuto sobotu 30. září konají velmi důležité parlamentní volby a naši kolegové z TI Slovensko vše pečlivě sledují. Pojďme tedy na to. A na co se konkrétně zaměříme?
- Projdeme si monitoring transparentnosti slovenských p
ředvolebních kampaní. - Vysvětlíme si, proč se na Slovensku zajímají o vysílání ŠLÁGR TV a Andreje Babiše.
- Řekneme si, kdo a proč chce zrušit Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře
Víťazi posledných volieb vedú nejmenej transparentné kampane
V opakovanom hodnotení Transparency International Slovensko sa medzi netransparentné kampane k Smeru prepadli aj OĽaNO a ich koaličný partner Kresťanská únia.
Pár dní pred sobotňajšími parlamentnými voľbami má väčšina strán problémy s transparentnosťou kampane. Vo finálnom hodnotení protikorupčnej organizácie Transparency International Slovensko získali známku „Transparentná kampaň“ iba tri strany: Progresívne Slovensko, Sloboda a solidarita a Kresťansko-demokratické hnutie. Na opačnom konci sa k „Netransparentnej kampani“ Smeru pridali aj OĽaNO a tiež jej koaličný partner Kresťanská únia, ktorej kampaň výrazne vzrástla v posledných týždňoch pre vysoké výdavky na volebné noviny trojkoalície.
Aktuálne Transparency do hodnotenia zaradila 17 z 27 kandidujúcich subjektov, ktorých kampane prekročili hranicu výdavkov 50-tisíc eur a na účte majú aspoň 10 väčších výdavkových transakcií. Okrem Kresťanskej únie tak pribudla aj Komunistická strana Slovenska. S hodnotením „S výhradami“ tak skončilo 11 strán. Vo finále kampane si hodnotenie zlepšili iba tri subjekty, zvyšné stagnovali alebo sa dokonca zhoršili. Prepad sa týka najmä kampane Modrých, Most-Híd (-16 percentuálnych bodov), hnutia OĽaNO (-11 pb) a strany Za ľudí (-10 pb).
„Že netransparentný prístup pred voľbami môže byť problém aj po nich, si uvedomujú aj voliči. Vyše polovica respondentov reprezentatívneho prieskumu agentúry IPSOS pre Transparency z polovice augusta sa stotožnila s tvrdením, že ak strana či politik postupuje neférovo v kampani, bude tak robiť aj po zvolení,“ pripomína riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.
Další detaily hodnocení a jaké jsou výdaje na transparentních účtech slovenský politických stran a hnutí a za co nejčastěji v kampani utrácejí se dozvíte na webu TI Slovensko.
Slovenský monitoring vychází a je volně inspirován naším dlouholetým českým projektem zaměřeným na transparentnost předvolebních kampaní transparentnivolby.cz.
Babišovu rozhovoru ve ŠLÁGR TV během prezidentské kampaně se věnuje slovenský dohledový úřad. Za podnětem stojí Transparency
Slovenská Rada pro mediální služby (RPMS) zahájila správní řízení se slovenskou společností ČESKOSLOVENSKÁ MUZIKA, která provozuje vysílání televize ŠLÁGR v České republice na základě slovenské licence se zahraniční doložkou. Ve vysílání různých kanálů televizní stanice ŠLÁGR totiž v horké fázi prezidentské kampaně v ČR vystoupil ve zcela nekritickém rozhovoru s majitelem stanice Karlem Peterkou kandidát Andrej Babiš (ANO). Podnět na přezkum podala česká kancelář Transparency International (TI ČR).
Jednalo se o volební kampaň, jejíž vedení je v Česku i na Slovensku v televizi zakázáno. Využitím slovenského provozovatele vysílání došlo k obejití tohoto zákazu. RPMS nakonec zahájila řízení kvůli porušení povinnosti zajistit názorovou pluralitu, objektivnost a nestrannost televizního vysílání.
V České republice je politická reklama v televizi a rozhlase zakázaná. Přesto sám tým Andreje Babiše přiznal na povinném transparentním účtu pro vedení prezidentské kampaně, že odeslal 100 000 korun na „odvysílání TV pořadu“ české společnosti ČESKÁ MUZIKA, spol. s r.o., která je majetkově propojená se slovenskou společností ČESKOSLOVENSKÁ MUZIKA, spol. s r.o. Tato společnost v současnosti zajišťuje vysílání televizních stanic ŠLÁGER MUZIKA, ŠLÁGER ORIGINÁL a ŠLÁGER PREMIUM.
„Napriek skutočnosti, že vysielanie bolo realizované v Slovenskej republike, vykazovalo jasné známky propagácie v predvolebnej kampani. Ukazuje sa teda, že politici si pri súčasnej otvorenosti európskeho priestoru uvedomujú dôležitosť cezhraničnej kampane viac, než zákonodarca,“ komentuje právník TI Slovensko Ján Ivančík.
Podnět TI ČR byl formálně vyhodnocen jako neopodstatněný, na základě informací v něm uvedených bylo přesto dle červnové odpovědi od RPMS zahájeno správní řízení se společností ČESKOSLOVENSKÁ MUZIKA, spol. s r.o., kvůli možnému porušení povinnosti zabezpečit všestrannost informací a názorovou pluralitu a povinnosti zajistit objektivitu a nestrannost programů aktuální publicistiky za odvysílání pořadu ABeceda života na stanicích ŠLÁGER ORIGINÁL a ŠLÁGER MUZIKA.
Celý podnět a další detaily si můžete projít v naší novince.
Zrušení ÚPDI ve zrychleném jednání Sněmovnou neprošlo. Stále hrozí ztráta nezávislé kontroly miliardových transakcí v dopravě
Poslanecká sněmovna projednala v úterý 29. srpna návrh zákona, kterým by se měl zrušit Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI). Návrh předložil ministr dopravy a zároveň poslanec Martin Kupka (ODS) spolu s dalšími čtyřmi poslanci z řad pětikoalice. Požadovali, aby byl návrh projednán ve zrychleném režimu v jediném čtení.
V Transparency toto nepromyšlené zrušení důležitého dohledového úřadu vnímáme jako ohrožení kontroly nad dopravci, a proto jsme na předkladatele návrhu i další klíčové poslance minulý týden ve spolupráci s další protikorupční organizací Oživení apelovali, aby okamžité projednání v jediném čtení nepřipustili.
„Politici jsou schopní bojovat o existenci každého ze stovek stavebních úřadů a jako protikorupční organizace vidíme, kde se ve veřejné sféře prošustrují desítky milionů či dokonce miliardy. Vláda se ale jako první rozhodla rušit funkční dohledový úřad, aby ušetřila šest tabulkových míst a pár milionů korun ročně,“ komentuje Jan Dupák, vedoucí právník TI.
Nakonec projednání zablokovaly opoziční poslanecké kluby hnutí ANO a SPD. Návrh tak bude projednáván ve standardních třech čteních.
Více už se dočtete u nás na webu TI.