Pět důležitých myšlenek 17. konference Forum 2000

Na webových stránkách Nadace Forum 2000 si můžete přečíst shrnutí několika důležitých myšlenek, které zazněly během 17. výroční konference Forum 2000 „Společnosti v přerodu“, jež se uskutečnila ve dnech 15.–18. září 2013 v Praze a čtyřech dalších městech. Text je k dispozici pouze v anglickém jazyce.

Téma letošní konference bylo opět inspirováno odkazem zakladatele Fora 2000 Václava Havla. Diskuse se věnovaly obtížím, možnostem i rizikům transformačních procesů v zemích od post-sovětského regionu přes arabský svět až po Latinskou Ameriku a Asii. Cílem bylo lépe porozumět tomu, co je při přechodu od autoritářského režimu k demokracii nezbytné, ale i příčinám zastavení nebo odchýlení směru těchto procesů.

Mezi hosty bylo několik nositelů Nobelovy ceny míru, kteří jsou členy mezinárodního poradního výboru Fora 2000: tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama, barmská politička Aun Schan Su Ťij a jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk. Diskusí se zúčastnili také čínský právník a aktivista za lidská práva Čchen Kuang-čcheng, kubánská blogerka a aktivistka Yoani Sánchez, ázerbájdžánská novinářka Chadidža Ismailová a více než 130 dalších osobností.

Videozáznamy a shrnutí jednotlivých diskusí spolu s dalšími informacemi o konferenci naleznete zde.