OTŘESE NOBELOVA CENA ČÍNSKOU ZDÍ?

Kdy: 21. 10. 2010 / 19.00
Kde: Ballingův sál Národní technické knihovny,  Technická 6, Praha 6 – Dejvice 
Vstup 50 Kč.

Liou Siao-po byl na Nobelovu cenu za mír oficiálně nominován také 40 českými a 51 slovenskými zákonodárci. Nominaci zároveň podpořili bývalí českoslovenští chartisté a Václav Havel spolu se skupinou významných světových osobností jako jsou Desmond Tutu či Dalajláma. V roce 2009 obdržel Liou Siao-po ocenění Homo Homini udělované společností Člověk v tísni. Čínský disident zůstává od roku 2008 ve vězení vzdor protestům mezinárodní komunity.
Hosty diskuse budou sinoložka Olga Lomová (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy) a signatářka Charty 77 Dana Němcová.
Diskusi bude předcházet projekce filmu My / We (režie Huang Wenhai, Švýcarsko, Čína, 2008, 102 min, původní znění s anglickými titulky).
Film mladého čínského režiséra sleduje muže různé generační zkušenosti, kteří jsou přesvědčeni o potřebě zásadní reformy politického systému v Číně. Vedle sebe se ocitají mladý bloger, který se posléze dává pokřtít a zapojí se do činnosti podzemní církve, stařičký Li Žuej, mnoho let vězněný bývalý osobní tajemník Mao Ce-tunga, a jeho blízcí, bývalí vysocí státní úředníci, kteří se vzepřeli korupci a usilují o spravedlnost. Hovoří s dalšími lidmi o politických poměrech v Číně, naslouchají jejich příběhům bezpráví a vysvětlují jim potřebu změny. Film nabízející ojediněle otevřený a věcný pohled na klíčový problém současné Číny neopomíjí ani otázku možností a mezí komunistické strany provést nezbytné reformy.
 Stojí za zmínku, že právě 91letý Li Žuej a jeho kolegové, bývalí vysocí funkcionáři, před několika dny publikovali otevřený dopis adresovaný parlamentu, ve kterém žádali svobodu slova a konec cenzury médií.
 
www.matepravovedet.cz