Otevřené prohlášení Fora 2000 k příkazu k zadržení vůdce venezuelské opozice Leopolda Lópeze

Nadace Forum 2000 vyjadřuje hluboké znepokojení nad příkazem k zadržení vydaným venezuelskými úřady na Leopolda Lópeze, ekonoma, politika a vůdce demokratické opozice. V současné době je López národním koordinátorem opoziční strany Voluntad Popular. Příkaz k zadržení byl vydán po sérii protestů na různých místech země, které kritizovaly vládu prezidenta Nicoláse Madura za neúspěšný boj s inflací, korupcí a nedostatkem zboží běžné potřeby. Probíhající protesty ve Venezuele si již vyžádaly tři lidské životy a desítky zraněných a zadržených.

López byl nařčen z podněcování protestů a obžaloba jej také viní ze smrti obětí a z terorismu. Vyzýváme venezuelskou vládu, aby nezneužívala právního řádu k pronásledování těch, kteří kritizují její kroky a postoje. Omezování svobody projevu a shromažďování představuje porušení základních demokratických norem.

Leopoldo López se zúčastnil výroční konference Forum 2000 „Společnosti v přerodu“, jež se konala v Praze v září 2013. Ve svých příspěvcích zdůrazňoval nutnost předejít střetu různých směrů a hledat sjednocující myšlenku ukotvenou v morálním rámci. López je dlouhodobě aktivní ve venezuelském veřejném a politickém životě. Obvinění režimu odmítá a hájí své pacifistické postoje: „Mé svědomí je čisté, protože jsme vyzývali k míru,“ sdělil novinářům. „Neustoupíme a ustoupit nemůžeme, neboť jde o naši budoucnost, o naše děti, o miliony lidí,“ dodal.

Ve světle výše uvedených skutečností se naléhavě obracíme na venezuelské úřady, aby příkaz k zadržení Leopolda Lópeze s okamžitou platností zrušily. Apelujeme na venezuelské představitele, aby ctili, hájili a prosazovali právo na pokojné shromažďování a zahrnuli představitele disentu do rozhodovacího procesu. Úřady by měly rovněž nařídit bezodkladné, důkladné a nezávislé vyšetřování úmrtí demonstrantů, která se stala v předešlých dnech. Nadace Forum 2000 se zavazuje sledovat další vývoj ve Venezuele.