Občanské Bělorusko: Za naši i vaši svobodu!

Pandemie koronaviru lidem ukázala, že státu na nich nezáleží, ale že si mohou pomáhat sami navzájem a dohromady změnit mnoho. Nyní odmítají legitimitu Lukašenkova režimu a chtějí si ve svobodných volbách volit své představitele. Podle těch pár volebních okrsků, kde volby režim neovlivnil, vyhrála Světlana Tichanovská s přibližně 70-90% hlasů. 

Lukašenko se ale moci nechce vzdát. Protesty, které vypukly bezprostředně po oznámení oficiálních volebních výsledků, jsou tvrdě potlačovány. A to i českými zbraněmi. Podle Českého statistického úřadu tam v letech 2014-2015 Češi vyvezli 7,5 tuny zboží z kategorie “bomby, granáty, torpéda, miny, střely řízené ap.” 

Lukašenko se také snaží lidi zastrašit obrovskými pokutami, vyhazovy z práce, z bytu, ze školy. A v tom můžeme odvážným Bělorusům pomoci i my.

Na podporu ohrožených Lukašenkovým režimem jsme proto zahájili veřejnou sbírku:

  • na podporu politických vězňů a jejich rodin v Bělorusku (např. léky pro vězně, podpora rodinám, které se často po uvěznění hlavního nebo jediného živitele ocitly v nouzi),
  • na podporu osob, které se staly oběťmi politických represí ze strany běloruských státních orgánů, a jejich rodin (např. v případech vyhození z práce nebo vyloučení ze školy z politických důvodů),
  • na poskytování právní pomoci obviněným a zatčeným v souvislosti s politickými událostmi v Bělorusku,
  • na podporu nevládních organizací a nezávislých médií, která se ocitla pod nátlakem běloruských státních orgánů
  • Převodem na transparentní účet. Libovolnou částku, jednorázově i pravidelně, můžete poukázat na 2900120912/2010.

Více informací na webu https://www.civicbelarus.eu/donate/