Výroční konference FMV VŠE 2024 – Budoucích 20 let Česka v EU – nekončící příběh dohánění Evropy?
V pondělí 7. října se na půdě Vysoké školy ekonomické konala výroční konferenci FMV VŠE, jejímž hlavním tématem byla reflexe dvacetiletého členství Česka v EU a výhled na budoucí dvě dekády.
Jeden z panelů, který v rámci konference proběhl, se zabýval rozšířením EU v roce 2004 jako možnou lekcí pro evropskou integraci a budoucí rozšiřování. K řečníkům tohoto panelu patřila seniorní výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM a koordinátorka projektu REWEU Jana Juzová.
Zapojily se také stážistky komunikačního týmu Institutu EUROPEUM Robin Pleslová a Helena Le, a to v rámci panelu Český „návrat do Evropy“: 20 let od velkého rozšíření EU, během kterého prezentovaly svůj studentský projekt zaměřený na výhody EU pro mladé lidi.
Konference RESILIENT EUROPE
Ve dnech 8.-10. října na Ministerstvu zahraničních věcí a v budovách kolem Pražského hradu proběhla konference RESILIENT EUROPE, kterou pořádal Institut EUROPEUM společně s Centrem pro informovanou společnost a Asociací pro mezinárodní otázky. Hlavním tématem třídenní události byla bezpečnost Evropy a odolnost její demokracie, zejména ve vztahu ke strategické komunikaci, boji proti dezinformacím a koordinovanému postupu vůči Rusku. Konferenci oficiálně zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Brunch s médii
Ve středu 9. října zorganizoval Institut EUROPEUM ve spolupráci s organizacemi Fakta o klimatu, Institutem 2050, Člověkem v tísni, organizací Sound of Science, Asociací pro mezinárodní otázky, Greenpeace, Centrem pro dopravu a energetiku a Hnutím DUHA brunch s médii s názvem “Emisní povolenky pro domácnosti: Vše, co jste o ETS2 chtěli vědět a báli jste se zeptat.” Tiskovou zprávu z akce, včetně výzkumných materiálů, najdete zde.
Konference | Cirkularita v českém automobilovém průmyslu: příležitosti a překážky
Ve čtvrtek 17. října se v Kampusu Hybernská sešli řečníci a hosté konference k současnému stavu českého automobilového průmyslu ve srovnání se světovou konkurencí, kterou pořádal Institut pro evropskou politiku EUROPEUM spolu s Institutem cirkulární ekonomiky INCIEN. Panelové debaty na téma výroby a recyklace baterií do elektromobilů se účasnil také analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek. Tiskovou zprávu z události připravujeme a najdete ji v průběhu příštího týdne na našich stránkách.
Debata v Bruselu | Závan změny? Role střední Evropy a příští politický cyklus EU
V Bruselu se pod taktovkou bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM ve čtvrtek 17. října konala panelová diskuze, která se věnovala výzvám, kterým bude muset čelit povolební EU. Akci moderovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Silke Maes. Jedním z řečníků byl zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Žiga Faktor.
Café Evropa | 20 let v EU: Co členství dalo a vzalo městu Semily?
V rámci série regionálních debat Café Evropa jsme tentokrát zamířili do Semil, kde jsme ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR ve čtvrtek 17. října uspořádali diskuzi k hodnocení 20 let Česka v EU. Panelistky spolu s hosty debatovali také o migračním paktu, Green Dealu nebo vlivu evropských dotací na rozvoj města.
Podcast Café Evropa
Podcast o pomoci EU při přírodních katastrofách
Prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU, do kterého je zapojeno 37 nejen evropských zemí, má Česko možnost se k pomoci připojit pravidelně – může o ni ale i požádat. To se stalo například při nedávných ničivých povodních v Česku nebo při požárech v Hřensku. Jak to celé funguje? Za jak dlouho pomoc dorazí?
Poslechněte si nový díl podcastu Café Evropa. Viktor Daněk si pozval generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, generálporučíka Vladimíra Vlčka, který má zkušenosti s pomocí při zemětřesení a tsunami v Japonsku nebo během humanitární krize v Jordánsku. Mimo jiné se dozvíte, jak se českým hasičům pracuje v zahraničí a jak jim zahraniční zkušenost pomáhá při zásahu doma.
Poslouchejte zde
Nové publikace
Report: Moldavské volby 2024: Volba mezi Ruskem a EU
Moldavsko se nachází v zásadním bodě, který rozhodne o jeho postavení v Evropě. V nedělních volbách usiluje současná prezidentka Maia Sanduová o druhé funkční období a o kladný výsledek v referendu o vstupu do EU, aby potvrdila směřování své země do Evropy. Hybridní hrozba, které Moldavsko čelí ze strany Ruska, se však nerozplyne, zejména s blížícími se klíčovými parlamentními volbami v této malé bývalé sovětské republice v příštím roce. Hugo Blewett-Mundy, nerezidentní výzkumný spolupracovník Institutu EUROPEUM, analyzuje současnou situaci v Moldavsku a předkládá výhled pro tuto zemi v roce 2025. Článek najdete zde.
Policy Paper: Navigating the Digital Workforce Frontier
Po pandemii vzrostla práce na dálku, přičemž v roce 2023 pracoval v EU téměř každý čtvrtý zaměstnanec částečně z domova a 75 % tak chce pokračovat. Zatímco vnitrostátní práce na dálku je relativně snadná, přeshraniční stále naráží na administrativní překážky a náklady, zejména pro malé podniky. Silke Maes z Institutu EUROPEUM zkoumá, proč je přeshraniční práce na dálku obtížná, proč regulace není prioritou a jak přizpůsobit daňové a pracovní právo digitální éře. Přečtěte si více zde.
Report: Členství Ukrajiny v EU: ekonomická výzva, nebo příležitost?
Dne 26. září uspořádala bruselská kancelář Institutu EUROPEUM odbornou diskusi s názvem „Členství Ukrajiny v EU: ekonomická výzva nebo příležitost?“. Debata se zaměřila na možné ekonomické dopady vstupu Ukrajiny do Unie, včetně rozpočtu EU, sektorových politik, energetiky nebo kritických surovin. Hodnotila také příležitosti pro středoevropské země a jejich soukromý sektor a posílení vazeb mezi oběma regiony. Přečtěte si celou zprávu zde.
Report: Opětovné rozšiřování – Podpora západního Balkánu na základě zkušeností střední a východní Evropy
Zpráva z veřejné konference bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM s názvem Opětovné rozšiřování: Podpora západního Balkánu na základě zkušeností střední a východní Evropy. Hosté panelové diskuse se zabývali rozšířením v roce 2004, jeho dopady na EU a poučením z tohoto procesu z pohledu současného vstupu zemí západního Balkánu do EU. Celou zprávu najdete zde.
Factsheet: Dopravní chudoba – definice, prvotní data českých domácností a možná řešení
Dopravní chudobou jsou v Česku ohrožená již teď 3 % domácností, za pár let se tento stav může zhoršit. Se zavedením ETS2, systému obchodování emisních povolenek pro domácnosti, který rozšiřuje emisní obchodování také na oblast silniční dopravy a lokální vytápění budov, lze totiž očekávat nárůst cen pohonných hmot od roku 2027. To se promítne do rozpočtů domácností. Factsheet, který vypracovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová, si přečtěte zde.
Factsheet: Emisní povolenky pro domácnosti – co je to ETS2 a jak je využít pro náš prospěch
Rozšíření systému obchodování emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu, takzvané ETS2, má vstoupit v platnost od roku 2027. Nyní je třeba systém ETS2 přijmout do české legislativy v rámci zákona o emisním obchodování. V tomto factsheetu najdete základní fakta a odpovědi na otázky, které si česká veřejnost často klade. Čtěte zde.