Novinky z Transparency International

Vážení podporovatelé a příznivci TI,

přinášíme pravidelné a aktuální informace ze světa korupce. Poslední týdny byly velice rušné, proto je tento přehled obsáhlejší, než bývá zvykem. Zpravodaj otevíráme bohužel smutnou a závažnou zprávou, kterou přinesla v pondělí slovenská média.

Ve Veľké Mače u Galanty byl spolu se svou přítelkyní Martinou Kušnírovou zavražděn mladý investigativní novinář Ján Kuciak.

Ján byl jedním z nejtalentovanějších mladých novinářů v naší zemi,“ říká Gabriel Šípoš, ředitel Transparency International Slovensko. „Schopnost odhalit pozadí korupce a podvodů je na Slovensku vzácná, ale on měl odvahu to dělat a dělal to dobře,“ dodává.

Transparency International odsuzuje jakékoliv útoky na novináře. Svoboda projevu a médií je jedním z pilířů demokracie a tento případ je jeho alarmujícím narušením. Touto cestou chceme vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým rodinám a přátelům obou obětí.
 TI žádá vysvětlení od Skupiny ČEZ k pochybné transakci v Bulharsku

Skupina ČEZ je skutečně nadnárodní společnost. Na poslední transakci tohoto energetického giganta v Bulharsku se zaměřila česká a bulharská pobočka Transparency International včetně mezinárodního sekretariátu TI v Berlíně.

Státem spoluvlastněný energetický gigant ČEZ (70 % podíl vlastní ČR), se rozhodl prodat svá tamní aktiva, konkrétně sedm svých společností. Podle několika zdrojů se cena transakce pohybuje kolem 280 milionů eur. Nejasnosti však vyvolávají klientelistické a majetkové struktury kolem kupujícího – společnosti Inercom Bulgaria EAD.

Rekordmani „z ruky“ aneb miliarda korun mimo zákon

Firmy a instituce zneužívají systém.  Baťovskými cenami utíkají před vypsáním výběrového řízení a podle registru smluv takto „rozdaly“ až 895 milionů Kč bez DPH. Největším rekordmanem balancujícím na hranici zákonného limitu pro vypisování veřejných zakázek malého rozsahu je organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení.

Zakázky za stamiliony získaly v Lánech firmy spjaté s Mynářem a jeho lidmi

Stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Nebo lidem, které do Lán dosadil. Mnohé lánské zakázky jsou rozporcované na malé. Vejdou se tak pod zákonný limit, nad který zákon nařizuje soutěž. Hrad, potažmo Lesní správa Lány, je proto mohl přímo zadat konkrétním firmám.

„Znamená to, že se chtěli vyhnout tomu, aby se dostali do režimu o zadávání veřejných zakázek, takže nemuseli zadávat výběrové řízení. V tomto případě tedy neexistují žádná striktní, vymahatelná pravidla pro výběr toho, kdo tu zakázku dostane,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Hrozí exodus z komunální politiky?

Starostům a hejtmanům se nelíbí zákon o střetu zájmů. Díky němu si od podzimu může každý na internetu anonymně prolustrovat jejich majetek. Ve studiu Duelu se na toto téma střetli poslankyně STAN Věra Kovářová a Petr Leyer z TI.

Nepodmíněný reflex Tomia Okamury

Na volebním účtu SPD bylo na konci ledna rušno. Média poukázala na pohyb v řádech milionů korun, čímž se účet 20. ledna 2018 dostal na nulu, a to vedlo šéfa SPD k vytvoření silně manipulativní „antikampaně“. S poukazem na čítankové rysy manipulativní komunikace na Facebooku předsedy SPD bychom rádi zpřehlednili základní fakta dané situace.

Blog Davida Ondráčky: Korupce z globálního hlediska aneb co se děje ve světě?

Občas dává smysl se s odstupem podívat na to, co se vlastně ve světě korupce děje. V tomto blogu nabízí ředitel naší organizace několik postřehů o trendech dneška.

Priority a témata TI Česká republika pro rok 2018

Projděte si naše priority a témata pro rok 2018. Nejedná se o celkový výčet našich aktivit a projektů, ale o vyzdvižení těch, které pro letošní rok považujeme za nejpodstatnější.

Jsme rádi, že jste si přečetli náš zpravodaj a věnujete nám svou pozornost a přízeň. Naše analýzy, stanoviska, apely, právní rady a další množství aktivit jsou zaštítěny finanční pomocí od našich podporovatelů, bez kterých by TI neměla tak silný hlas a dopad na dění v ČR.

Podpořte i Vy naši organizaci jednorázovým či pravidelným darem. Svou pomocí vysíláte do světa signál, že se o veřejné dění v České republice zajímáte. Máte svůj názor a stojíte si za ním. Chcete bojovat a víte, že pokud se spojíte s námi, půjde to ještě lépe. Děkujeme!

Chci podpořit TI