Novinky z Člověk v tísni

Velkou část naší práce tvoří pomoc dětem a vzdělávací aktivity všeho druhu doma i ve světě. Proto je pro nás 1. září velmi důležitý den.

Do prvních tříd po celém Česku dnes nastupují desítky tisíc prvňáčků. Jeden ze sta však do roka propadne. V mnoha západoevropských zemích se přitom v první třídě nepropadá vůbec. Zkoumali jsme, proč se to u nás děje, a jako rozhodující faktor jasně vychází vzdělání rodičů. Mají-li rodiče maximálně základní vzdělání, je vysoce pravděpodobné, že jejich dítě propadne bez ohledu na své skutečné nadání a inteligenci. Snažíme se tuto situaci změnit pomocí našich předškolních klubů, které znevýhodněným dětem pomáhají s adaptací. Kromě toho také v Praze i dalších regionech nabízíme dětem doučování pomocí dobrovolníků – pokud byste měli o tuto práci zájem, neváhejte se nám ozvat, právě teď je to potřeba. Aktuální nabídky pozic najdete na našem webu
Zaměřujeme se i na starší studenty, kteří by se měli stát zodpovědnými občany se znalostmi demokratických principů. Proto budeme i letos pořádat před volbami do krajských zastupitelstev Studentské volby na středních školách. Proběhnou ve dnech 20.–21. září a můžete do nich přihlásit i svou školu – všechny potřebné informace najdete na webu www.jsns.cz, uzávěrka přihlášek je 14. září.

Nic z výše uvedeného by nefungovalo bez práce a nadšení učitelů. I když jim nabízíme metodickou podporu prostřednictvím našeho programu Variantynebo např. školíme asistenty pedagogů, zásadní problém nevyřešíme – jsou jím nízké platy učitelů. S devatenácti dalšími neziskovkami se proto přidáváme ke kampani Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství “Konec levných učitelů” a podporujeme jejich požadavek na zvýšení platů o 10 %.

V neposlední řadě musíme zmínit i děti v jiných koutech světa. Do škol se teď žáci vracejí i ve zničených vesnicích na severu Iráku, které byly osvobozeny od tzv. Islámského státu. Podporujeme tam tisíce žáků i učitelů, opravujeme školní budovy a rozšiřujeme naše aktivity. V ještě těžší situaci jsou děti na severu Sýrie. Podporujeme tam dvacet škol, které se ale mohou kdykoliv stát terčem bombardování a studenti tak kvůli svému vzdělání denně riskují životy.

Naši pomoc v Sýrii a Iráku můžete podpořit darem na konto sbírky SOS Sýrie & Irák, pro pomoc dětem a učitelům v Česku jsme zřídili speciální sbírku www.lepsiskolaprovsechny.cz. Kvalitní vzdělání pro děti je věc, která se mnohokrát vrátí celé společnosti. Děkujeme za podporu!

Co je nového od posledně?

Téměř 90 000 dětí zůstává ve východním Aleppu

Ve východním Aleppu stále žije přibližně 90.000 dětí. Nedávno obletěly svět záběry chlapečka Omrana Dakníše, který byl spolu se svými sourozenci a rodiči vytažen z trosek zničeného domu. Jeho obraz si získal silnou mezinárodní pozornost…

ČÍST VÍCE

České mýty o Angele Merkelové

Doba přeje mýtům. Mýtus se dá charakterizovat jako epický útvar, který dává odpovědi, aniž by kladl otázky. Obstojí příběhy, které si vyprávíme o německé kancléřce a její roli v současné uprchlické krizi, ve světle faktů a protiargumentů?

ČÍST VÍCE

Uslyšela jsem hvízdnutí, a najednou byla celá vesnice pod palbou…

Vzpomínky jsou stále velmi čerstvé. Lyubov Dmitrievna popisuje noc, kdy se její dům v obci Lastočkino stal terčem útoku. „Bylo zhruba 4:30 odpoledne a všichni byli doma,“ vypráví Lyubov a ukazuje při tom stopy po šrapnelech na stěnách kolem…

ČÍST VÍCE

Volná pracovní místa

Hledáme dluhové poradce, sociální pracovníky, účetní a další nové kolegy v Praze a dalších českých regionech. Volné pozice jsou otevřeny i v Angole, Turecku, Kambodži či na Ukrajině. Nabíráme také velké množství dobrovolníků. Podívejte se do naší nabídky!

ČÍST VÍCE