Novinky z Člověk v tísni

Mrazy v Mongolsku
Většinu mongolských provincií letos zasáhly tuhé mrazy nazývané dzud. Extrémní podmínky už zabily více než 200 000 kusů dobytka a mnoho pastevců tak přišlo o jediný zdroj obživy. Situaci jsme monitorovali již od začátku zimy a teď spolu s Charitou ČR rozdáváme potravinové balíčky těm nejvíce zranitelným rodinám na východě země. Díky potravinové pomoci mohou přečkat nejkritičtější období, než se budou moci věnovat obnově svého živobytí. Pomáhat tam můžeme díky podpoře EU a českých dárců z Klubu přátel Člověka v tísni, kterým bychom rádi poděkovali. 
Poslední týdny přinesly i pozitivní zprávy – na Velikonoce byl po 20 měsících ve vězení propuštěn ázerbájdžánský obránce lidských práv Intigam Alijev, který byl v roce 2014 odsouzen v politicky motivovaném procesu. Alijev dlouhá léta bojoval za dodržování lidských práv a stal se vzorem pro celou generaci ázerbájdžánských právníků. V roce 2012 mu byla v Praze udělena cena Homo Homini. Jeho propuštění vítáme, zároveň ale zdůrazňujeme, že v prvé řadě neměl být nikdy vězněn. V Ázerbájdžánu navíc stále zůstává okolo 80 politických vězňů.

Filmový festival Jeden svět
Závěrem bychom vás rádi pozvali na stále běžící festival Jeden svět v regionech. Dnes se začíná promítat v Benešově a blíží se i festivaly v Ústí nad Orlicí, Rožnově pod Radhoštěm, Děčíně a Havlíčkově Brodě – podívejte se na program!

Co je nového od posledně?

Jak se šíří nenávist na českém internetu?
Kdo nejvíc šíří nenávist na českém Facebooku? Jaká jsou nejčastější témata nenávistných výroků? Jakými kanály se tyto projevy šíří a na koho útočí? Na všechny otázky přináší odpověď nová analýza Člověka v tísni!

ČÍST VÍCE

Češi a Slováci pomáhají v uprchlických táborech na Balkáně
V táboře v řeckém Idomeni je více než 11 000 uprchlíků, kteří tam zůstali zablokovaní a nemají se kam vrátit. Čtvrtina z nich jsou děti. Podmínky v táboře jsou špatné a napětí se stupňuje. Pomáháme jim spolu s českými dobrovolníky a našimi kolegy ze Slovenska.

ČÍST VÍCE

Nestrašme inkluzí, ta nikomu neublíží…
Inkluze hýbe současnou debatou o školství, která nabírá stále ostřejší tón. Přitom před několika měsíci mnoho dnešních kritiků podpořilo novelu zákona, která s sebou přináší vše, proti čemu teď protestují. Tak kde je problém?

ČÍST VÍCE

Volná pracovní místa
Hledáme koordinátora/ku vzdělávacího projektu Příběhy bezpráví, který je zaměřen na moderní české dějiny. Přijmeme také copywritera pro fundraisingové kampaně. Máme otevřeny i pozice na osmi zahraničních misích – podívejte se do nabídky na našem webu!

ČÍST VÍCE