Nový rok přinesl změnu v týmu EUROPEUM
S koncem roku 2021 odešel z křesla ředitele Zdeněk Beránek, který bude nově působit v týmu Markéty Pekarové-Adamové, předsedkyně Poslanecké sněmovny. Jeho agendu v Institutu přebírá výkonný ředitel Martin Vokálek, zástupce ředitele Christian Kvorning Lassen a zbytek týmu.
Prezentace průzkumů – Postoj Čechů k pandemii, klimatickým opatřením a Evropské unii
V úterý 21. prosince proběhla jedna z posledních letošních debat pod názvem “Prezentace průzkumů – Postoj Čechů k pandemii, klimatickým opatřením a Evropské unii“. Češi jsou často vydáváni za jeden z nejeuroskeptičtějších národů v Evropě. Z výzkumu ústavu STEM a Institutu EUROPEUM ale vyplývá něco jiného. Prezentaci si můžete pustit ze záznamu na naší Facebookové stránce. V prezentaci se dozvíte, jak se Češi dívají na členství v EU, jak vnímají aktivitu EU během pandemie, či zda se může stát zelená politika do budoucna stejně rozdělujícím tématem jako migrace. K tématu jsme na našem webu zveřejnili i dvě analýzy – s názory Čechů na evropskou zelenou politiku se můžete seznámit tady a článek o vnímání reakce EU na pandemii najdete zde.
Nabídky stáží – únor 2020
Institut pro evropskou politiku EUROPEUM spustil nabídky stáží, které budou startovat v únoru příštího roku. Zájemci o stáž se mohou ucházet o místo v organizačním, či komunikačním týmu. Stáž je určena primárně pro studenty vysokých škol, kteří si mohou vyzkoušet zapojení se do výzkumné činnosti Institutu, účastnit se konferencí a podobných akcí. Pro zájemce jsou přihlášky otevřené do 23. ledna 2022.
EU±
V rámci projektu EU± proběhla další debata, tentokrát na téma „Rok 2021 v Evropské unii“. Rok 2021 byl poznamenán zejména přetrvávající pandemií covid-19, která v první polovině roku přebrala většinu viditelné agendy Evropské unie. Otázky dostupnosti a distribuce očkovacích látek často dominovaly při jednáních lídrů evropských států a situace i diskuse byly často napjaté. Jaká další témata ale formovala evropskou agendu v roce 2021? Co se povedlo a kde naopak nastaly problémy? Existuje nějaká oblast, ve které Česká republika zanechala výraznou stopu? A jaký je výhled pro rok 2022? Na tyto a mnoho dalších otázek reagovali hosté Vít Havelka, Michal Hrubý a Tomáš Weiss. Záznam z debaty je dostupný na naší Facebookové stránce
@TalkingEuropeum
Nezapomeňte si poslechnout i poslední díl našeho podcastu Talking Europeum, tentokrát se jedná o jubilejní, již 30. díl! Chystá se další invaze ohrožující územní celistvost Ukrajiny? Jak na tyto manévry reagují představitelé Severoatlantické aliance? A jak se změnila dynamika transatlantických vztahů od nástupu Joe Bidena? Na tyto otázky bude odpovídat v podcastu s názvem „Hrozba ruské agrese na Ukrajině?“ Zdeněk Beránek. Veškeré novinky týkající se podcastu můžete sledovat na Instagramu @talking.europeum.
Články a publikace
- UPDATE: České vnímání politiky EU v oblasti klimatu (Vít Havelka)
- UPDATE: České vnímání reakce EU na COVID-19 (Vít Havelka)
- REPORT: Strategický dialog EU – Japonsko: spolupráce v oblasti změny klimatu jako cesta do budoucnosti
- POLICY PAPER: Výzvy regulace inovativních technologií
- REPORT: Bilancování a hodnocení obranné spolupráce EU – očekávání a role V4 (Žiga Faktor)
EUROPEUM v médiích
- Čro Plus: Priority francouzského předsednictví a schůzka s V4 (Kateřina Davidová)
- NEW EUROPE: Je na čase “změnit značku” nebo ukončit myšlenku evropských obranných sil (Danielle Piatkiewicz)
- Aktuálně.cz: Domino efekt ve středovýchodní Evropě? EU kritizuje útoky na média ve Slovinsku (Žiga Faktor)