Novinky z Europea

POLICY PAPER: Budoucnost českých uhelných regionů

Zuzana Vondrová se ve svém nejnovějším policy paperu věnuje budoucnosti českých uhelných regionů.

  • Dne 26. 8. 2019 se konalo první jednání české Uhelné komise, jejímž hlavním cílem je podat vládě ČR podkladové materiály týkající se budoucího využití hnědého uhlí v České republice.
  • Dle obdobné německé „uhelné komise“ (Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost) by měla Spolková republika opustit od těžby a spalování uhlí do roku 2038, a bude-li to možné, tak již v roce 2035. Komise se dále usnesla na podpoře ve výši 40 miliard eur na příštích 20 let těm německým regionům, na které bude mít ústup od uhlí největší dopad.
  • Na základě klimaticko-energetických cílů Evropské unie musí Česká republika upravit své závazky ve snižování emisí mimo jiné i z uhelných zdrojů pro období 2020-2030 a tím dostát požadavkům z Pařížské dohody
  • Celý policy paper je ke stažení zde.

TA3: Z. Stuchlíková o formovaní nové Evropské komise

Zuzana Stuchlíková popsala slovenské televizi TA3 proces vzniku Evropské komise a vysvětlila, co čeká Ursulu von der Leyenovou v příštích měsících. Celý výstup si můžete poslechnout na webu TA3.

ČRo Plus: Vladimír Bartovic o Věře Jourové

Vladimír Bartovic komentoval ve vysílání Českého rozhlasu Plus působení Věry Jourové v Evropské unii a její nominaci na eurokomisařku. Celý výstup si můžete poslechnout v pořadu Dopolední Plus (10:13:10–10:21:10).

ČT24: Priority české vlády v EU

Zuzana Stuchlíková mluvila v České televizi o jednání Andreje Babiše v Bruselu a rozdělování portfolií Evropské komise. Celý komentář si můžete poslechnout na webu ČT24. (1:02:20–1:08:50).