Novinky z Běloruska

1. Bělorusko odmítlo ustoupit od smlouvy o volném obchodu s Ukrajinou

Smlouvy o volném obchodu mezi sebou podepsaly všechny země sdružené ve Společenství nezávislých států (SNS). Poté, co Ukrajina podepsala asociační smlouvu s EU, však Rusko jednostranné od této smlouvy s Ukrajinou odstoupilo. Očekávalo se, že Bělorusko bude svého partnera následovat. Nicméně, jak se zdá, nemalou roli při rozhodování sehrálo zrušení celních poplatků na běloruské zboží, které nařídil ukrajinský prezident.

Více >>

2. Okolo 60% běloruských firem se v roce 2015 nacházelo na hraně rentabilnosti


Při srovnání s minulým rokem se počet firem, které jsou na tom finančně na hraně, zvýšil o 23%. Kroky k ozdravení podobných firem jsou nezbytné k tomu, aby Bělorusko získalo mezinárodní půjčky od Mezinárodního Měnového Fondu.

Více >>

3. Hodnota běloruské národní měny se za poslední rok snížila o 54%


Provázanost běloruské a ruské ekonomiky se v plné míře projevila v průběhu předchozího roku. Ekonomové již nyní předpokládají 100% propad v roce 2016, pokud i nadále budou ceny ropy klesat.

Více >>

4. Gallop potvrdil vítězství Lukašenka v prezidentských volbách


Nicméně v souladu s tím, co již po volbách tvrdili sociologové, vítězství Lukašenka ani zdaleka nebylo tak přesvědčivé, jak se snaží dokládat oficiální údaje – celkově Lukašenko zvítězil s 51% a nikoli s 83%, jak tvrdí oficiální údaje. Taťána Korotkevič získala oproti oficiálním 4,4% hlasů až 19%.

Více >>

5. Stát přebírá kontrolu i nad zahraničními televizními kanály


V běloruské vládě je připraven k projednávání zákon o vytvoření jediného státního poskytovatele zahraničního zpravodajského vysílání. Zákon by měl především regulovat zahraniční poskytovatele kabelového vysílání. Experti však předpokládají nevyhnutelný růst cen pro konečného spotřebitele, pokud bude mít stát monopol na poskytování informací ze zahraničí.

Více >>