Novinky z Běloruska

1. Dne 15. února Evropská Unie zrušila většinu sankcí namířených proti Bělorusku

Již po prezidentských volbách byly tyto sankce pozastaveny, přičemž se počítalo s tím, že jejich úplné zrušení je jen otázkou času. Otázkou nicméně zůstává, jak dlouho tentokrát vydrží hrát Aleksandr Lukašenko roli „liberálně nakloněného“ politika, ochotného ke kompromisům. Opětovné sankce proti jeho režimu byly v minulosti zavedeny hned několikrát.

Více >>

2. Skandál s platbami za komunální služby

Běloruští úředníci již nějakou dobu upozorňovali občany, že z důvodu nerentabilnosti dojde k tomu, že se platby za komunální služby převedou na občany. Tím mělo skončit období dotování těchto služeb ze státního rozpočtu. Když však v únoru běloruští občané poprvé obdrželi účty za tyto služby, zhrozili se. Sumy za komunální služby často převyšovaly milion běloruských rublů (například průměrný plat učitele jsou čtyři miliony rublů). Po vlně nevole bylo sice proti 17 státním úředníkům zahájeno trestní řízení, nicméně, úřady se svých plánů jen tak nevzdají.

Více >>

3. Klesající průměrná mzda

Souběžně s růstem poplatků za komunální služby klesla v Bělorusku průměrná mzda ze 400 amerických dolarů na současných 315 dolarů (před zdaněním). Podle mínění expertů toto však ještě není úplné dno, na které může průměrná mzda klesnout. To se pohybuje někde okolo 200 dolarů. Ministr financí sliboval běloruským občanům pro rok 2016 růst průměrné mzdy o 15%. Prozatím však státní statistiky rozhodně nehovoří v ministrův prospěch.

Více >>

4. Úvěr na splácení úvěru

Někteří experti pochybovali, jestli Bělorusko získá od Moskvy další úvěr. Pochybnosti vyvstaly zejména poté, co Bělorusko odmítlo na svém území ruskou leteckou základnu a začalo zlepšovat své vztahy s Evropskou Unií. V pondělí 29. února však Bělorusko získalo úvěr ve výši 1,1 miliardy amerických dolarů. Nicméně tato částka se rovná výši splátek, které je Bělorusko povinno splatit jak Rusku, tak i EU za předešlé úvěry.

Více >>

5. Další rána běloruským podnikatelům

Celní unie zatím přináší menším běloruským podnikatelům spíše těžkosti. Zatím dosud nevyřešená otázka certifikace produktů dovážených z Ruska (a tomu odpovídající pevná pozice běloruských úředníků) způsobila jen v loňském roce úbytek podnikatelů o 10%. Únor se tak nesl ve znamení do počtu sice malých, ale vytrvalých protestů podnikatelů. Další těžkosti však přibývají. Moskva nyní připravila zákon, který zakazuje platby za výrobky lehkého průmyslu v hotovosti.

Více >>