Novinky z Běloruska

1. Rozsudek v případě “graffitistů”

Běloruské úřady jsou evidentně pěvně odhodlány pokračovat v dialogu s Evropou. Takzvaný “případ graffitistů” totiž skončil, na rozdíl od obav ochránců lidských práv, pouze pokutou. To však nezabránilo Minské policii v tom, aby brutálně zbila dva aktivisty z “Molodovo frontu”, kteří uspořádali protestní akci přímo v budově soudu. Spolu s nimi byl fyzicky napaden i novinář zpravodajského portálu tut.by.

Více >>

2. Pokračující devalvace rublu

V posledních měsících běloruský rubl neustále klesal a ani leden 2016 nebyl výjimkou. Jen za leden devalvovala měna o 13% a od prezidentských voleb dosáhla devalvace 22%.

Více >>

3. Konfrontace podnikatelů, vlády a opozice

Eurasijská integrace běloruským podnikatelům práci rozhodně nezjednodušuje. Úřady totiž po podnikatelích požadují hygienické certifikáty na zboží dovážené z Ruské Federace, které však nikdo v Moskvě vystavit nemůže. Výsledkem těchto komplikací je situace, kdy značná část běloruských tržnic celý leden zůstala bez obchodníků. Podnikatelé se snaží navázat dialog s úřady, pomoc ze strany opozice však přijmout nechtějí.

Více >>

4. Daň za internet?

Běloruské ministerstvo financí připravilo návrh vyhlášky o zavedení daně za spojovací služby ve výši 10%. Řeč je o mobilních operátorech a poskytovatelích internetového připojení. Je však třeba poznamenat, že tato vládní snaha “zdanit internet” zdaleka není první. Již dříve se objevil ambiciózní, leč nakonec neúspěšný, plán vybírat daň od uživatelů Skype etc. Kdyby tato vyhláška vešla v platnost, měla by nevyhnutelný dopad na ceny internetových služeb pro koncové zákazníky.

Více >>

5. Benzínová blokáda: Minsk nechává Moskvu bez paliva

Bělorusko přestalo dodávat benzín na ruský trh. Pro běloruské dodavatele je výhodnější dodávat pouze na Západ. To potvrdil i vicepremiér Semaško, který prohlásil, že prodávání benzínu pod cenou by vnímal jako zločin. Ruské dodávky ropy do Běloruska však pokračují bez přerušení. Je otázkou, jak benzínová blokáda dopadne, neboť veškerá produkce závisí na ruské ropě.

Více >>