Novinky z AMO

👉 Staňte se účastníkem Česko-německého programu pro mladé profesionály 2019!

Chcete získat nové zkušenosti a znalosti a stát se součástí česko-německé sítě odborníků? Zajímá vás mezinárodní profesionální spolupráce? Máte poslední možnost přihlásit se do dalšího ročníku Česko-německého programu pro mladé profesionály 2019! Tento program probíhá pouze v angličtině.

Co se událo tento týden?

Mayová opět přichází s návrhem, se kterým minulý týden drtivě prohrála, říká analytik

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí Dolní sněmovně představila svůj návrh na další postup ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie. Kryštof Kruliš se domnívá, že se nezměnil ani tak obsah dohody, jako spíše přístup premiérky – opakovaně zdůraznila, že je otevřena diskuzi s poslanci. „Tvrdě se ohradila proti snaze parlamentu začít určovat směr, ale zároveň potřebuje Unii ukázat většinu v dolní komoře. Pokud ji nezíská, mnoho dalších možností k jednání už mít nebude,“ dodává Kruliš pro iROZHLAS.cz.
 
Přetrvávající problém hranice
Do brexitu zbývá 67 dní a všechny varianty jsou stále na stole – od brexitu bez dohody až po jeho odložení. Několik témat je ale stále ožahavých, například hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Proč se právě otázka budoucího uspořádání na britsko-irské hranici stala takovým problémem? Více o tomto tématu se dozvíte z rozhovoru s Ondřejem Mockem pro Horizont ČT24.
 
Motor EU přidává na rychlosti. Paříž a Berlín se víc propojí
 
Merkelová a Macron podepsali v Cáchách dohodu, která prohloubí spolupráci Německa a Francie. Znepokojení z dohody zaznívá nejen od francouzské ultrapravice, ale i z Visegrádu. „Je pravda, že odchodem Británie z EU, pokud k němu dojde, se zvýší váha dvojbloku Francie a Německa,“ uvádí Vít Dostál pro Deník N. „Podobně se ale zvýší i váha Visegrádu, pokud dokáže spolupracovat a nacházet v EU spojence,“ doplňuje.
 
Češi a volby do Evropského parlamentu
 
Jaký je zájem Čechů o volby do Evropského parlamentu? Účast se rozhodně nedá srovnávat s parlamentními nebo komunálními volbami – před 5 lety k volbám přišlo pouze 18 % voličů. Česká republika má v Evropském parlamentu 21 křesel, o kterých se bude se hlasovat 24. a 25. května. Jak se na tyto volby připravují české strany? Proč mají Češi odtažitý vztah k unijním tématům? O tom hovořil Ondřej Mocek pro Český rozhlas Plus.