Události týdne
AMO pokračuje v sérii regionálních debat o budoucnosti České republiky v Evropské unii
AMO Vás zve na regionální debatu v Teplicích, tentokrát s otázkou „Vezmou nám práci roboti?”. Digitalizace a robotizace usnadňuje lidskou práci. Jsou ale na tzv. 4. průmyslovou revoluci připravené české firmy? Budou lidé kvůli nástupu nových technologií přicházet o práci? Jak se musí změnit sociální a vzdělávací systém? Jakou roli může v této oblasti sehrát evropská legislativa nebo evropské fondy? Přijďte diskutovat a poslechnout si argumenty hostů, mezi kterými je poslanec Parlamentu ČR za Pirátskou stranu Mikuláš Peksa, Alena Nováková z Národního centra průmyslu 4.0 a podnikatel a zastupitel v Ústí nad Labem Martin Hausenblas. Více informací naleznete na našem webu či na našich facebookových stránkách. Zaregistrovat na debatu se můžete zde. Akce proběhne s podporou U.S. Embassy Prague a Ministerstva zahraničních věcí České republiky
Prezentace Central European Futures – Five Scenarios for 2025 v Praze
AMO ve spolupráci s Visegrad Insight a German Marshall Fund of the United States Vás zvou na pražskou prezentaci nové studie Central European Futures – Five Scenarios for 2025 v Praze. Tato studie bude prezentována Wojciechem Przybylskim (Visegrad Insight) a Joerg Forbigem (GMF). Akce proběhne 14. listopadu 2018 od 11:00 ve Sněmovní 7. Pracovní jazyk je angličtina. Více informací najdete na našem webu nebo na našich facebookových stránkách. Registrovat se můžete zde.
Co se událo minulý týden?
Regionální debata o budoucnosti České republiky v Evropské unii – Hudba zadarmo, nebo za peníze?
Babiš chce odstoupit od globálního paktu o migraci, přestože není závazný
Premiér Andrej Babiš navrhne, aby Česko nepřistoupilo ke globálnímu paktu OSN o migraci. Premiér chce o pozici české vlády ještě jednat s koaličními partnery, přestože dokument není právně závazný. Podle Tomáše Jungwirtha pro Info.cz je ale pakt „zlomovým“ okamžikem už jen díky vůli mezinárodního společenství v této oblasti spolupracovat a dosáhnout jednotného znění dokumentu.
Příští německý kancléř nejspíš takové pochopení pro Čechy mít nebude, hodnotí Zuzana Lizcová plánovaný odchod Angely Merkelové
„Ještě bych Angelu Merkelovou do politického důchodu úplně neodsunovala. Přece jen zůstává německou kancléřkou a myslím si, že není radno ji podceňovat,“ komentovala Zuzana Lizcová pro Deník N oznámení Merkelové, že nebude v prosinci obhajovat post předsedkyně CDU ani znovu kandidovat na post kancléřky.
Merkelová v oslabení?
Angela Merkelová v Polsku
Svým oznámením o odchodu z CDU Merkelová způsobila pozdvižení. Návštěvu Merkelové v Polsku komentoval i Vít Dostál pro Český rozhlas Plus. Podle něj vztahy mezi Polskem a Německem zatěžuje celá řada sporných témat, přičemž jedním z těch nejvýbušnějších, které mediálně zastíní všechny oblasti, může být polský požadavek válečných reparací.
Cílová destinace Španělsko. Míří sem nejvíc migrantů, země se před nimi ale neuzavírá. Proč?
Podle nejnovějších dat do Španělska v říjnu poprvé přišlo víc než 10 tisíc migrantů za měsíc. Otevřenost španělské společnosti vůči migrantům dokazuje nedávný průzkum – pro přijímání lidí, kteří prchají před válkou a násilím, se vyslovilo 86 procent Španělů. Čím to, že je Španělsko vůči migrantům tak vstřícné? „Určitě je to dáno do velké míry historií Španělska. Španělská veřejnost je zvyklá na různost a diverzitu a nemá iracionální strach z islámu, jako tomu je třeba v České republice,“ podotýká Tomáš Jungwirth pro Info.cz.
#AMOagenda
Nyní se každou neděli můžete těšit na vydání jednotlivých kapitol Agendy pro českou zahraniční politiku 2018. Další část, na které se podíleli Tomáš Kaválek a Tomáš Nyč, se věnuje Blízkému východu. Jaké jsou vztahy mezi Českou republikou a Izraelí? Propůjčujeme legitimitu syrskému režimu udržováním ambasády v Damašku? Celou publikaci a také odpovědi na tyto otázky naleznete ke stažení zde.