Novinky z AMO

Událost týdne

AMO pořádá sérii regionálních debat o budoucnosti České republiky v Evropské unii

AMO Vás zve na první regionální debatu v Havličkově Brodě, tentokrát se zaměřením na téma HUDBA ZADARMO, NEBO ZA PENÍZE?. Internetovou platformu YouTube Originals k poslechu hudby využívá celosvětově přes 1,5 miliardy uživatelů, zatímco její placenou verzi Premium pouze 1,5 milionu. Jak si stojí na miskách vah placený obsah proti hudbě zadarmo s reklamou? A jaký dopad bude mít unijní reforma autorského práva? Jak se mají umělci uživit? Kolik jsme ochotni za hudbu platit? Přijďte diskutovat a poslechnout si argumenty hostů, mezi kterými je např. europoslanec Pavel Svoboda či člen Pirátské strany Marcel Kolaja. Více informací naleznete na našem webu či na našich facebookových stránkách. Zaregistrovat na debatu se můžete zde

Co se událo minulý týden?

Prezentace nové studie DIGITAL V4: What is the fate of our region in times of new technologies?

Minulý týden AMO s podporou Mezinárodního visegrádského fondu a Friedrich Naumann Foundation for Freedom pořádala tři prezentace nové studie na téma DIGITAL V4: What is the fate of our region in times of new technologies? v Praze, Bratislavě a Budapešti. Na prezentaci vystoupili autoři nové studie Marcin Frenkel (Liberté!, University of Lodz, Polsko), Máté Hajba (Free Market Foundation, Maďarsko), Martin Reguli (F. A. Hayek Foundation, Slovensko) a Kryštof Kruliš (AMO, ČR). Publikaci můžete najít online zde. Fotky najdete na našem Facebooku

Tři podmínky úspěchu nového ministra zahraničí Petříčka

Tři podmínky úspěchu nového ministra zahraničí Petříčka – tak zní titul komentáře Víta Dostála pro Hospodářské noviny ke jmenování nového šéfa diplomacie. Jaké cíle si Petříček vytkl? A bude možné je realizovat? Tomáš Petříček ve svém nástupním projevu ukázal, že jeho idea je obohatit zahraničněpolitické témata o priority nové – rozvojová spolupráce, boj s klimatickými změnami atd. Problémové podle Víta Dostála ale je, že jakkoliv je snaha hovořit o nových výzvách šéfa diplomacie chvályhodná, skrývá v sobě i úskalí. „Nová témata totiž bude muset v českém prostředí teprve nastolit,“ komentuje Dostál.

Angela Merkelová oznámila konec politické kariéry

Německo zažívá konec jedné éry. Angela Merkelová oznámila konec politické kariéry. Co to podle Zuzany Lizcové znamená pro Německo? A jaký dopad to bude mít na CDU? „I kdyby se změnila vládní strana, zásadní azimuty německé zahraniční a evropské politiky zůstanou stejné. Německo má velké zájmy stmelovat nejen východ a západ, ale i sever a jih,” okomentovala Lizcová pro včerejší Horizont ČT24. Celý rozhovor najdete zde.

Stoletá bilance ekonomiky mohla být i horší

Před sto lety vznikla Československá republika. Oslavujeme, bilancujeme. Pokud jde o ekonomiku, na co můžeme být za sto let hrdí? A co nám schází? Podle Kryštofa Kruliše by „v prvé řadě bylo potřeba mít stabilní a předvídatelnou legislativu, která by byla uzpůsobena době moderních technologií”. Na další otázky na téma budoucí možné ekonomické prosperity odpovídal Kryštof Kruliš v rámci debaty Jana Macháčka pro Lidovky.cz. celý komentář najdete zde

Česko-slovenská diplomacie právě oslavila sto let

Česko-slovenské diplomacii je právě sto let. Navazuje diplomacie obou zemí na československou tradici? Má Česká republika a Slovensko rozdílné zájmy? Pomáhají si navzájem země? Podle Pavlíny Janebové vzhledem k tomu tradičně blízkému vztahu existuje mezi oběma státy intenzivní vzájemná komunikace a výměna informací, např. pokud jde o téma aktuálního vývoje týkajícího se eurozóny. Více na téma diplomacie a české zahraniční politiky se dozvíte od Pavlíny Janebové pro Český Rozhlas Plus.

Nová publikace: From Online Battlefield to Loss of Trust?

Publikace představuje závěry na téma „Mladí a internet“ vycházející z diskuzních setkání s mládeží ve věku 18-24 let, která probíhala v osmi zapojených státech. Dále také přináší poznatky o tom, jak dnešní mládež umí pracovat s informacemi a odhalovat dezinformace, a umožňuje lépe porozumět složitému a propojenému „online“ i „offline“ životnímu stylu a způsobu myšlení mladých lidí a jejich vlivu na dnešní společnost. Tato publikace vznikla ve spolupráci s organizací GLOBSEC v rámci projektu „Countering disinformation in the V4 and the Balkan region: Mapping needs, building capacity, and generating civic activism”. 

#AMOagenda

Nyní se každou neděli můžete těšit na vydání jednotlivých kapitol Agendy pro českou zahraniční politiku 2018Další část, na které se podíleli Petr Boháček a Jakub Kufčák, se věnuje tématu transantlantických vztahů a bezpečnostní politiky. Jak je na tom Česká republika s obrannými výdaji a NATO ? Jak nás ovlivňuje Trumpova obchodní politika a jak se k ní postavit? Celou publikaci najdete ke stažení zde.

Nová publikace: Migrace ukrajinských studentů do České republiky: perspektivy lidského kapitálu

Česká republika se pro zahraniční studenty stává velmi atraktivní destinací, zejména pro Slováky, ale také pro studenty z východní Evropy a Střední Asie. Najděte si čas a přečtěte si náš nový research paper od Yany Leontiyevé a Liudmili Kopecké, který se nesnaží pouze zmapovat právní a institucionální rámec studentské migrace v České republice obecně, ale zejména prozkoumat hlavní charakteristiku a strategie ukrajinských studentů. Projekt je podpořen Mezinárodním visegrádským fondem, nizozemským Ministerstvem zahraničních věcí a koordinován polským Institutem pro veřejné otázky (IPA).