Novinky z AMO

Událost týdne

AMO pořádá seminář pro učitele na téma „Jak učit o mezinárodní bezpečnosti“ v 10 městech ČR

Jak učit o mezinárodní bezpečnosti? Této problematice se budou věnovat naše nové vzdělávací semináře v regionech. Semináře mají za cíl pomoci středoškolským učitelům zjednodušit a ulehčit výuku o mezinárodně-bezpečnostních tématech, bezpečnosti České republiky a Severoatlantické alianci. K účasti zveme nejen učitele středních škol, kteří by uvítali příležitost zařadit otázky mezinárodní bezpečnosti do vyučování, ale i studenty pedagogických fakult. Seminář probíhá v rámci kampaně #WeAreNATO a je podpořena Odborem veřejné diplomacie NATO. Zaregistrovat se můžete na našem webu.

Co se událo minulý týden?

Nástupní projev ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka

Ve čtvrtek 18.10. AMO pořádala první veřejné vystoupení nového ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. V rámci vystoupení Petříček pronesl svůj nástupní projev, po kterém proběhla moderovaná diskuze. Ta se dotkla priorit české zahraniční politiky, stejně jako našeho přispění k řešení globálních problémů. Akci moderoval Michael Rozsypal (ČRo Plus). Fotogalerii najdete na našem Facebooku
Naše budoucnost spočívá především v silné, sebevědomé a prosperující Evropské unii. K našemu členství neexistuje reálná alternativa,“ řekl Tomáš Petříček na čtvrtečním projevu v Barokním refektáři. Jaké jsou další priority a zahraničněpolitické cíle nového ministra a jak jich bude chtít dosáhnout? Podívejte se na záznam z jeho projevu zde.
 
Lidská práva se vrátí mezi priority české diplomacie
 
Lidská práva se vrátí mezi priority české diplomacie, řekl ve svém nástupním projevu nový ministr zahraničí Tomáš Petříček. S Čínou i Ruskem o nich musíme mluvit otevřeně, dodává. „O většině témat bude muset především rozhýbat debatu, která se v Česku vůbec nevede,” okomentoval Vít Dostál pro Hospodářské noviny. Nástup nového ministra podle něj neřeší hlavní neduhy české zahraniční politiky: malý zájem politických stran, pouze výběrový přístup premiéra, destruktivní přístup prezidenta a posedlost migrací.

 

Nová Studie Digital New Deal for V4: How do we stand with new technologies?

Jak si region V4 stojí ve srovnání s ostatním světem a co si myslí experti v oblasti jednotlivých regionů o nových technologiích? Nový policy paper nabízí vhled do stanovisek představitelů průmyslového sektoru, startupů, obchodních komor, spotřebitelských organizací, akademické půdy a politiků a prezentuje, co si myslí o budoucnosti regionu. Na této studii spolupracoval i náš Kryštof Kruliš. Policy paper byl publikován v rámci projektu „Digital New Deal“, který byl laskavě podpořen Mezinárodním visegrádským fondem a Friedrich Naumann Foundation for Freedom. Přečtěte si tuto publikaci zde.

Jednání o brexitu v krizi? Musí se „překročit nepřekročitelné“, říká expert

Je uzavření dohody mezi Londýnem a Bruselem vůbec možné? Tuto otázku si po víkendovém nezdaru v jednání o brexitu kladou politici v Británii i Evropě. Podle Kryštofa Kruliše pro Info.cz však stále není nic ztraceno. „Dohoda má na obou stranách řadu politických překážek, ale všem musí být jasné, že cena setrvání v nepřekročitelných hranicích, které si obě strany vymezily, je tak velká, že se nevyplatí ji zaplatit,“ varuje Kruliš. Celý článek si můžete přečíst zde

Leadeři států EU ve středu zamířili do Bruselu

Otázku brexitu komentoval i Ondřej Mocek pro Českou televizi. Hlavním tématem společné debaty na summitu v Bruselu je situace kolem brexitu. Nejpalčivější otázkou zůstává hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Podle Ondřeje Mocka ale nejde očekávat, že by se stal zázrak a po měsících diplomatických vyjednávání se problém urychleně vyřešil. Více podrobností ohledně série summitů se dozvíte zde

#AMOagenda

Nyní se každou neděli můžete těšit na vydání jednotlivých kapitol Agendy pro českou zahraniční politiku 2018Další část, kterou napsali Pavel Havlíček a Michal Lebduška, se věnuje tématu východní Evropy. Jakou politiku uplatňuje Česká republika vůči Rusku? Jaké vztahy máme s východními partnery? Celou publikaci najdete ke stažení zde.