Novinky z AMO

Ve čtvrtek 13. září proběhla v prostorách Černínského paláce veřejná konferenceFuture of the Transatlantic Bond. Tu pořádala AMO spolu s nadací Konrad Adenauer-Stiftung,  Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Velvyslanectvím USA v ČR.  Cílem konference bylo nejen ohlédnout se za 100 lety česko-amerických vztahů, ale také mluvit o jejich budoucnosti.

Mezi přednášejíími byli generál Petr Pavel, prezident a výkonný ředitel General Electric Česká republika a Slovensko Milan Šlapák či europoslanec Miroslav Poche. Ze zahraničních expertů se představili americký analytik Atlantické rady z Ian Brzezinski, bývalý zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow či Jack Spencer z amerického konzervativního think-tanku Heritage Foundation. Na celou fotogalerii z akce se můžete podívat zde.

Migrace a ekonomická spolupráce, to jsou dvě témata, kterými se zabývali během společného víkendového setkání Angela Merkelová se svým rakouským protějškem Sebastianem Kurzem. Jak jejich setkání hodnotí Zuzana Lizcová můžete shlédnout v rozhovoru pro Českou televizi.

Pražský studentský summit obržel cenu Evropského občana. Tato cena se na základě nominací europoslanců a výběru komise, ve které jsou místopředsedové Evropského parlamentu, bývalí předsedové a další osobnosti, uděluje od roku 2008. Na video ze slavnotního předávání se můžete podívat zde.
 
Podle Jeana-Claudea Junckera musí Evropa investovat daleko více do vztahů s Afrikou. Evropská komise chce například podpořit Afriku vytvořením pracovních míst a výměnami pro vědce a studenty. Spolupráce s africkými státy je však už několik let prioritou, například kvůli snaze regulovat migrační proudy mířící do Evropy. Důležitost partnerství pak potvrzuje i to, že třetinu svých obchodů uzavírá Afrika právě s Evropou. Co na tento apel říká Kryštof Kruliš?
 
Premiér Andrej Babiš o víkendu odmítl návrh europoslankyně Michaely Šojdrové na přijetí syrských sirotků. Jak serveru iROZHLAS.cz řekl právník a AMO analytik Tomáš Jungwirth, Česko proti mezinárodnímu právu nejde, jeho přístup má ale „katastrofální dopad“ na mezinárodní vztahy. „Zkrátka plýtváme většinu našeho zahraničněpolitického kapitálu jenom na to, abychom odmítali relokační kvóty, místo toho, abychom byli nějakým způsobem konstruktivními partnery a také ukázali, že umíme něčím přispět.“
 
V rámci projektu Countering disinformation in the V4 and the Balkan region: Mapping needs, building capacity, and generating civic activism a ve spolupráci s organizací GLOBSEC vyšla nová publikace From Democracy Defenders to Foreign Agents?Cílem projektu je nejen posílit komunikační kapacitu a dosah těch organizací, které se zaměřují na boj s dezinformacemi, ale také podpořit mediální vzdělanost a posílit veřejné povědomí o klíčových tématech prosazovaných občanskou společností. Projekt je realizován za podpory ministerstva zahraničí Spojených států.