Novinky z AMO

Vít Borčany pro Týdeník Respekt komentoval každoroční poradu velvyslanců. Při této příležitosti jsme také publikovali náš pravidelný přehled sboru titulářů ČR v zahraničí, včetně přehledné infografiky. Borčany pozoruje, že přestože není debata o obsazení nejvyšších diplomatických postů tak rušná jako v minulosti, k několika zajímavým posunům došlo. Otevřely se například nové velvyslanecké posty a na mise byly vyslány osoby bez dřívější diplomatické zkušenosti. Relativní zastoupení žen nicméně stagnovalo.

Rádi bychom vás pozvali na veřejnou debatu “Vrávorání české zahraniční politiky” spojenou s prezentací výroční publikace Agenda pro českou zahraniční politiku 2018. Debata se koná ve čtvrtek 6. září od 18:30 v Barokním refektáří v Praze. V případě zájmu o účast se prosím registrujte zde. Novinky můžete sledovat ve Facebookové události.

Po představení Agendy a doporučení AMO pro českou zahraniční politiku budou o hlavních tezích a prioritách české zahraniční politiky diskutovat Vít Dostál (AMO), Ondřej Houska (Hospodářské noviny), Irena Kalhousová (London School of Economics) a Zdeněk Kudrna (Salzburská univerzita). Moderátorem bude Michael Rozsypal (Český rozhlas).

AMO je patronem konference 4th Cybersecurity Forum v polském Krakově. Akce se pyšní zvučnými jmény v řadách bývalých i současných účastníků, je unikátní v kontextu kybernetické bezpečnosti v oblasti střední a východní Evropy a řadí se mezi top pět na kontinentu. Registrace je možná zde. Více informací o celé akci najdete na jejím webu.

Ukrajina si připomíná 27 let od vyhlášení nezávislosti. Je válka na východě Ukrajiny největším problémem této země? Dle slov Pavla Havlíčka se posledních 5 let Ukrajina nachází ve složité situaci jak z pohledu zahraniční, tak také domácí politiky. Krym a Sevastopol jsou okupované Ruskou federací, stejně tak se ukrajinské východní území nachází pod palbou proruských separatistů, kde probíhá válečný konflikt.

Pražský studentský summit ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy připravil u příležitosti 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy speciální simulaci jednání Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. Ta odrážela skutečné zasedání, které se v OSN konalo jen několik hodin po vpádu vojsk na naše území.
Na fotogalerii z akce se můžete podívat zde.