Novinky z AMO

Petr Boháček komentoval v Horizontu ČT24 bruselský summit NATO. Na čem se Aliance shodla? Dle Boháčka měl summit několik úspěchů, např. pozvání Severní Makedonie, společné vybudování politiky kosmických aktivit či shodu na ochraňování teritoriální integrity Ukrajiny. Donald Trump však do velké  míry změnil vyznění summitu, který měl být o tom, že je aliance jednotná a drží pospolu. Způsob, jakým se Trump postavil k tématice obranných výdajů, dal naopak najevo, že určité rozpory existují. Boháček summit komentoval také pro Radiožurnál Českého rozhlasu.

Boháček komentoval Trumpovu návštěvu Evropy i v širším kontextu. K setkání Trumpa s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v Helsinkách se vyjádřil pro Seznam a také ve speciálu ČT24.

Kancléř Sebastian Kurz má za sebou úspěšný půlrok. Jeden z nejmladších premiérů na světě stojí ve svých 31 letech pevně v čele rakouské vlády. Preference jeho lidové strany (ÖVP) neklesají. Kurzovi se navíc začínajícím předsednictvím Rakouska v Radě EU otevírá nové mezinárodní pódium. Co na něm předvede?,“ ptá se Zuzana Lizcová v novém článku pro Hlídacího psa.

Britská vláda zveřejnila svůj stostránkový plán na podobu vztahů s EU po brexitu. Jak si Spojené království představuje svůj odchod z EU? Na toto téma odpovídal ve vysílání Českého rozhlasu Plus Kryštof Kruliš. V souvislosti s brexitem také Kruliš komentoval rezignaci ministra pro brexit Davida Davise a ministra zahraničí Borise Johnsona, stejně jako jmenování nového ministra zahraničí Jeremyho Hunta.

Tomáš Jungwirth se ve vysílání Seznam Zpráv vyjadřoval k postoji České republiky k migraci. Jungwirth vnímá český postoj k tzv. migrační krizi jako sobecký, vzhledem k tomu, že odmítáme přijmout část zodpovědnosti za dočasné převzetí migrantů a vyřízení jejich azylových žádostí. Jungwirtha pak v souvislosti globálním paktem k migraci z pera OSN citoval i denik.cz.

Josef Kučera spolupracoval s dvojicí autorů Kateřinou Burianovou a Vojtěchem Šmolíkem na novém díle „Afronovinek”. V tomto díle seriálu se autoři věnovali porušenému příměří v Jižním Súdánu, potenciálu společné měny Východoafrického společenství, vrcholící krizi v Anglofonním Kamerunu a otázce navrácení ukradeného umění africkým zemím bývalými koloniálními mocnostmi.

AMO se zúčastnila oslav 20. výročí Česko-německého fondu budoucnosti, které vyvrcholily sousedskou slavností na Mánesově mostě v Praze. AMO zde prezentovala svou činnost široké veřejnosti. Fotografie ze slavnosti a také informace o tom, na čem AMO s Fondem spolupracuje, naleznete zde.