Novinky z AMO

Rádi bychom Vás pozvali na akci s mezinárodní účastí “Shaken Security in Europe: Ukraine and Beyond“, která se bude konat v úterý 8. prosince od 17:00 v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Cílem debaty bývalého evropského komisaře Štefana Füleho, amerického politologa Bruce Jacksona, ukrajinské aktivistky Oleny Halushko, a Jana Michala, vedoucího Zastoupení Evropské komise v ČR, moderované Vítem Dostálem je připomenout si druhé výročí Euromajdanu a diskutovat o vyhlídkách Ukrajiny. Debatu pořádáme ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung, Velvyslanectvím USA v Praze a Zastoupením Evropské komise v ČR. Přihlásit se na ni můžete zde.

Rádi bychom Vás také pozvali na unikátní diskuzi o budoucnosti NATO před Varšavským summitem s velvyslancem USA při NATO Douglasem E. Lutem a ředitelem pražského Centra transatlantických vztahů a bývalým ministrem obrany Alexandrem Vondrou, kterou bude moderovat Tomáš Karásek. Debata, na kterou se registrujte zde, se bude konat rovněž v úterý 8. prosince od 14:00 v Americkém centru v Praze a proběhne ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze a Slovenskou atlantickou komisí.

Paříží otřásl nejkrvavější teroristický útok v Evropě od roku 2004. Přečtěte si v článku Tomáše Kaválka pro týdeník Dotyk, v čem se tento čin liší od předchozích útoků. Kaválek také mluvil v pořadu Horizont ČT24 o ideologii takzvaného Islámského státu, který se k útokům přihlásil. Zjistěte také v článku Zory Hesové pro server Hlídací pes, proč je nebezpečné přijmout tvrzení, že jsme ve válce s islámem. V souvislosti s pařížskými útoky je též opět připomínána válka v Sýrii, o hlubších souvislostech tohoto konfliktu píše Hesová pro Deník Referendum.

Prezident Miloš Zeman vystoupil 17. listopadu na mítinku hnutí, které se projevuje nenávistí k islámu a muslimům. Přečtěte si v komentáři Terezy Jermanové pro týdeník Respekt, zda bude mít tento fakt negativní vliv na českou diplomacii a zahraniční obchod.

Ondřej Mocek hodnotí pro ČT24 působení bývalého francouzského prezidenta Charlese de Gaulla u příležitosti 125. výročí jeho narození. Jakub Kufčák analyzuje pro rádio ZET šance Černé Hory na členství v NATO.