Lídři členských států EU se v pátek nad ránem dohodli na vytvoření zařízení pro kontrolu migrantů mířících do Evropy. K přerozdělování migrantů by mělo docházet na dobrovolné bázi, nikoli podle kvót. Uprchlíci by také neměli právo vybírat si, ve kterém státě EU o azyl požádají. Výsledky vyjednávání pro Český rozhlas Plus komentuje Tomáš Jungwirth.
“Neplatí, že přes léto se nic neděje. Kupříkladu proběhne v červenci summit NATO. Svět se prostě nezastaví kvůli tomu, že nemáme plnohodnotného ministra. Problém to rozhodně je.” okomentoval absenci řádného ministra v čele resortu zahraničí Vít Dostál pro server Info.cz. Celý text a další Dostálovy komentáře k tématu si můžete přečíst zde.
AMO a zpravodajský portál EurActiv.cz uspořádaly v květnu v Ostravě diskuzní setkání, jehož cílem bylo otevřít debatu o aktuální situaci v mezinárodním obchodě v kontextu společné obchodní politiky Evropské unie. Zvláštní pozornost byla věnována možným dopadům na Českou republiku, a zvláště pak ocelářský průmysl v Moravskoslezském kraji. Policy paper Kryštofa Krulišepředstavuje shrnutí a doporučení adresovaná evropským institucím i domácím politikům a státní správě, která jsou výstupem této debaty.
Jaké jsou vyhlídky na to, že se Oleg Sencov dostane na svobodu? Dá se očekávat, že chystaný summit Trump-Putin přinese v ukrajinských záležitostech nějaký posun? „S ohledem na fotbalové mistrovství může mezinárodní tlak na Rusko ohledně osvobození Olega Sencova zapůsobit. Vytvořila se kolem něj podobná mezinárodní kampaň jako kolem Nadiji Savčenkové. I ona byla symbolem ruské agrese proti Ukrajině,” řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus Pavel Havlíček.
Ivanu Karáskovou citovaly prestižní Financial Times v souvislosti s nadcházejícím setkáním platformy 16+1. Celý text najdete zde.
„Nikde se dlouze neřeší obsahové věci, pouze jeho úspěchy. A když se někde přece jen objeví nějaká kritika na jeho osobu, smete ji tím, že se jedná o „fake news“. A lidé tomu věří.“ Přečtěte si rozhovor s Petrem Boháčkem, ve kterém komentuje politiku Donalda Trumpa. Ten slaví již rok a půl v úřadu prezidenta USA.
Stále se můžete přihlásit na pozici stážist/ky v týmu AMO! Hledáme někoho, kdo podpoří organizaci vybraných akcí a cizí mu/jí nebude ani pomoc v oblasti administrativní činnosti a komunikace nebo spolupráce na realizaci výzkumných projektů zaměřených například na českou zahraniční, evropskou a bezpečnostní politiku. Zájemci mohou posílat své strukturované CV na e-mail pavlina.janebova@amo.cz do 15. července 2018. Více informací najdete na webu.