Novinky z AMO

O víkendu proběhlo setkání lídrů EU k migraci. Jak minisummit probíhal a zda došlo k předjednání společného postupu před řádným setkáním Evropské rady komentoval pro ČT24 Tomáš Jungwirth. Svůj pohled představil ještě před začátkem minisummitu i pro Seznam Zprávy.

Do našeho týmu hledáme nové stážisty, kteří podpoří organizaci vybraných akcí a cizí jim nebude ani pomoc v oblasti administrativní činnosti a komunikace nebo spolupráce na realizaci výzkumných projektů zaměřených například na českou zahraniční, evropskou a bezpečnostní politiku. Zájemci mohou posílat své strukturované CV na e-mail pavlina.janebova@amo.cz do 15. července 2018. Více infomací najdete na webu.

„Důležitým úkolem bude překonání roztříštěnosti. Snahy o vybudování společného evropského mediálního prostoru se svobodnými informacemi ale zatím narazily na nedostatek prostředků a vůle,” říká Pavel Havlíček rozhovoru dezinformacích pro EurActiv.cz. Celý rozhovor najdete na webu.

Vedu spor o to, jestli lze v politice beztrestně lhát a jestli může být lež prostředkem, jak vykonávat moc a ovlivňovat veřejné mínění,” prohlásil bývalý polský ministr zahraničí, dnes opoziční poslanec Radoslaw Sikorski. Soud v jeho sporu s Jaroslavem Kaczynským odpověděl: ano, v politice lze beztrestně lhát. Jak se na situaci dívá Vít Dostál si můžete poslechnout v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Maďarský parlament navzdory výzvám ke zdrženlivosti přijal kontroverzní legislativu namířenou proti imigraci, často zmiňovanou pod názvem Stop Soros”. Podle Pavlíny Janebové představuje filantrop George Soros spíše symbol, vůči němuž se premiér Orbán a strana Fidesz může rétoricky vymezovat, než skutečnou hrozbu. Více k balíčku Stop Soros se dozvíte na našem webu.

V pátek 22. 6. AMO pořádala ve spolupráci s EURACTIV.cz a s podporou Evropského parlamentu debatu na téma Jak uberizace proměňuje naše města?. Na debatě vystoupil europoslanec Luděk Niedermayer (EPP Group in the European Parliament) a Jan Edlman (ŠKODA AUTO DigiLab). Akci moderoval Kryštof Kruliš (AMO). Co nám služby jako Uber nebo Airbnb přinášejí? Jak mohou online platformy a sdílená ekonomika proměnit životy nás všech? Podívejte se na záznam debaty.