Novinky z AMO

Vít Dostál byl hostem Studia 6 na ČT24, kde komentoval postoj Čechů k Evropské unii. Již příští rok se konají volby do Evropského parlamentu. Do jaké míry se liší preference Čechů od evropského průměru a jaká jsou dle občanů ČR prioritní témata, pokud jde o EU?

Dokážeme jasně formulovat to, jaká by Evropská unie měla být? Jsme schopni najít průsečíky národních strategií, což může pomoci nejen postavení České republiky a Polska ve společné Evropě, ale stát se impulzem pro Evropskou unii jako celek? V rámci diskuze v Polském institututu v Praze vystoupí Marcin Kędzierski (Jagellonský klub), Maria Skóra (Das Progressive Zentrum), Vít Dostál (AMO) a Michal Kořan,(Global Research Arena Institute). Akci bude moderovat Adéla Denková ze zpravodajského portálu EURACTIV.cz. Novinky k akci, která se koná v pondělí 4. června mezi 19:00 a 20:30, najdete i na našem Facebooku. Na akci je třeba se registrovat.

Nedávno zrušený summit USA a KLDR v Singapuru je stále aktuálním tématem. Petr Boháček komentoval pro ČT24 nejasnosti kolem summitu ještě před jeho oficiálním zrušením. Podle Boháčka nemůžeme čekat žádné velké závěry či ústupky na kterékoli straně. Ukazuje se, že proces odzbrojení KLDR bude komplikovanější, než Američané očekávali. Boháček téma komentoval i pro Český rozhlas Plus.

Hostem vysílání Studia ČT24 byl Tomáš Jungwirth, který hovořil o přijaté Marrakéšské deklaraci a migraci v Evropě. Co nově uzavřená Marrakéšská politická deklarace spolu s Marrakéšským akčním plánem do roku 2020 přináší? 

Dne 24. května jsme v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně organizovali debatu na téma budoucnost České republiky v Evropské unii a toho, zda unijní regulace poškozují českou ekonomiku. Akce proběhla v rámci projektu podpořeného grantem Velvyslanectví USA v Praze. a Ministerstvem zahraničních věcí České republikyFotografie z debaty najdete zdeZáznam je možné shlédnout na Facebooku

Petr Boháček ve vysílání Studia ČT24 odpovídal na otázky ohledně jednání ministrů EU o vývoji kolem Íránu. Írán chce do konce května od EU ekonomické návrhy, které vyváží odstoupení USA od tzv jaderné dohody. Dle Boháčka musí Evropská unie především ukázat, do jaké míry je jednotná v zahraniční politice a schopná nabídnout ekonomické benefity.