Novinky z AMO

Dohoda s Íránem o kontrole jeho jaderného programu představuje podle nového amerického ministra zahraničí Mikea Pompea pro svět rizikoPetr Boháček pro ČT24 řekl: „Američané se snaží tvářit, že s Íránem chtějí dál vyjednávat, ale myslím, že je všem jasné, že těch 12 podmínek je pro Írán naprosto nepřijatelných.” Boháček také v ranním vysílání Českého rozhlasu Plus komentoval postoj USA k íránské dohodě

Vysílání pracovníků, mezinárodní doprava, ale také odliv českých pracovníků do Německa se staly tématem debaty „Sociální politika EU: Příležitost, nebo rána české konkurenceschopnosti?“, která se uskutečnila 13. dubna v Plzni. Cílem diskuzního setkání bylo propojit debatu o sociální politice na evropské a regionální úrovni a reflektovat vývoj z pohledu stakeholderů působících v Plzeňském kraji. Výstupem debaty jsou doporučení obsažená v policy paperu Anety Zachové. Řadu z nich je možno považovat za příspěvek do obecné veřejné debaty o sociální politice EU v ČR.

Národní konvent o EU vydal doporučení z kulatého stolu, který se věnoval postoji EU k západnímu Balkánu a Východnímu partnerství. Kompletní znění doporučení včetně podkladového dokumentu od AMO a videa z diskuze naleznete zde.

Kryštof Kruliš byl hostem speciálního vysílání FTV Prima, kde komentoval královskou svatbu prince Harryho a Meghan Markle. Mezi tématy vstupu také byla role náboženství v Británii, budoucí tituly prince Harryho a jeho manželky a také fungování královské rodiny.

Tomáš Jungwirth ve vysílání Českého rozhlasu Plus hovořil o sporech ohledně názvu Makedonie. Spor o název země je dle Jungwirtha jednou ze skutečných překážek, které brání zemi k přiblížení se k EU. S jakými dalšími překážkami se země potýká?

Přijměte naše pozvání na debatu Jak být při tom? Česká a polská představa EUDebata se koná 4. června od 19:00 v Polském institutu v Praze. Vystoupí na ní Marcin Kędzierski (Jagellonský klub), Maria Skóra (Das Progressive Zentrum), Vít Dostál(AMO) a Michal Kořan (Global Research Arena Institute); moderuje Adéla Denková ze zpravodajského portálu EURACTIV.cz. Novinky k akci najdete i na našem Facebooku. Registrujte se prosím zde.

Stále je také možné se registrovat na vsetínskou debatu Budoucnost České republiky v EU. Ta proběhne dne 24. května od 17:30. Sledujte Facebook události pro aktuální informace.