Novinky z AMO

Po francouzském prezidentovi navštívila USA i německá kancléřka Angela Merkelová. Na rozdíl od Macrona se však zdržela jen na pár hodin. Jedním z očekávaných témat byla situace v Sýrii. Ve studiu ČT24 Petr Boháček komentoval, co návštěva může přinést. 

Arménii probíhá „sametová revoluce,“ píše Tereza Soušková. Masové protesty již vedly k odstoupení bývalého prezidenta a následně premiéra, Serže Sargsjana. Ten vydržel na postu premiéra rekordních šest dní a nepodařilo se mu tak upevnit svou pozici v zemi poté, co mu vypršely dva prezidentské mandáty a došlo ke změně politického systému. Nejnovější články k tématu najdete na našem webu.

Velká Británie má nového ministra vnitra. Po rezignaci britské ministryně Amber Ruddové převezme její úřad dosavadní šéf resortu pro místní samosprávu Sajid Javid. Nový ministr bude mít odpovědnost za imigraci, práci policie i protiteroristické operace. Nemají Britové problém ministerstvo vnitra svěřit muži s pákistánskými kořeny? Ve vysílání Českého rozhlasu Plus o tom mluvil Kryštof Kruliš.

První policy paper projektu ChinfluenCE se dostal do výběru bruselského newsletteruPOLITICO.

V pátek 27. dubna se v Lichtenštejnském paláci uskutečnil další kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii s názvem Postoj EU k západnímu Balkánu a Východnímu partnerství. AMO byla  jeho odborným garantem. Kompletní podkladový dokument, který AMO k tématu zpracovala, naleznete zde.

Pražský kulatý stůl odstartoval projekt Digital New Deal. Hlavním cílem projektu je otevřít širokou odbornou diskusi o tom, jaké jsou nejlepší cesty pro země V4 v kontextu probíhající digitální revoluce. Letošní projekt volně navazuje na projekt AMO “Smooth Functioning of the Internal Market between V4 Countries”, který byl podpořen Mezinárodním visegrádským fondem a Friedrich-Naumann-Stiftung v letech 2014-2016.

Přijměte naše pozvání na veřejnou debatu Obejdeme se bez EU? Ta se koná ve středu 9. května za účasti europoslance Tomáše Zdechovského a člena městského zastupitelstva Martina Hausenblase v Ústí nad Labem. Diskusní setkání pořádá zpravodajský portál EurActiv.cz ve spolupráci s AMO, Eurocentrem Ústí nad Labem a za podpory Evropského parlamentu. Více informací najdete na webu a Facebooku.