Novinky z AMO

První policy paper ChinfluenCE shrnuje výsledky mediální analýzy, která zkoumala obraz Číny v České republice, na Slovensku a v MaďarskuNa základě více než 7700 textů ve třech jazycích jsme zjistili, odkud pochází většina informací, které o Číně máme, kdo vytváří mediální obraz Číny a jak tento obraz vypadá. Policy paper kromě výsledků výzkumu přináší také řadu doporučení pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, z nichž mnohá jsou aplikovatelná i pro další evropské země. Mezinárodní projekt ChinfluenCE je realizován díky laskavé podpoře National Endowment for Democracy(NED).

Přijměte také naše pozvání na veřejnou debatu projektu ChinfluenCE, která se uskuteční v pátek 20. dubna v 9:30 v Mercure Hotel v Bratislavě. Na akci vystoupí Ivana Karásková, CZ (AMO), Tamás Matura (Central and Eastern European Center for Asian Studies) Richard Q. Turcsányi (Institute of Asian Studies); moderuje Václav Kopecký (AMO). Více informací najdete na Facebooku.
 

Syrská krize pokračuje. Začalo jednání Organizace pro zákaz chemických zbraní(OPWC). USA mezitím obvinily Rusko z manipulování s důkazy a prezident Trump si stále přeje brzké stažení amerických vojáků ze Sýrie. Shodnou se ministři zahraničí zemí EU na společném stanovisku a postupu do budoucna? Ve hře je například rozšíření sankcí vůči Rusku po vzoru USA. Vývoj syrské krize pro ČT24 komentoval Petr Boháček.

maďarských parlamentních volbách opět zvítězil Fidesz. Pavlína Janebová pro iDNES.cz komentovala předvolební situaciVít Dostál pro EurActiv.com hovořil o tom, co vítězství Fidesz znamená pro Visegrádskou skupinu.

Tématu maďarských voleb se věnovala i pracovní snídaně organizovaná AMO s podporou Friedrich-Naumann-Stiftung, které se zúčastnily Zsuzsanna Végh(Evropská univerzita Viadrina ve Frankfurtu, ECFR) a Eszter Nova (Finance Research Institute).

Vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA bylo oprávněné a v pořádku, tvrdí Jakub El-AhmadiehNa české politické scéně však vyvolalo pozdvižení. Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij dokonce v týdnu na tiskové konferenci varoval, že to zhorší vzájemné vztahy mezi Ruskem a Českou republikou. Jak by se to přesně mělo projevit, neupřesnil. „Vztahy mezi Ruskem a Českem už tak nejsou nijak dobré a ani pro nás Rusko není významným partnerem a nemáme žádné blízké spojenecké vztahy,“ tvrdí El-Ahmadieh.

Členové týmu Pražského studentského summitu navštívili Budapešť. Během tří dnů navštívili mimo jiné Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, maďarský parlament a Velvyslanectví České republiky.