Novinky z AMO

AMO byla odborným garantem Národního konventu o EU na téma budoucnosti evropské azylové a migrační politiky. Podkladový dokument – briefing paper – zpracoval Tomáš Jungwirth. Shrnutí výsledných doporučení najdete zde. Na našem webu se můžete podívat i na video z kulatého stolu. 

Přijměte naše pozvání na debatu zájmech ČR a V4 v kontextu rozvoje Průmyslu 4.0, která se koná ve čtvrtek 12. 4. od 19:00 na VŠE v Praze. Na debatě vystoupí Dita Charanzová (poslankyně Evropského parlamentu), Michal Kadera (ředitel vnějších vztahů, ŠKODA Auto) a Kryštof Kruliš, (analytik Výzkumného centra AMO a předseda správní rady Spotřebitelského fóra). Moderovat bude Jan Klesla (Lidové noviny). Více k akci najdete na našem Facebooku a webu. Na akci je třeba se registrovat.

Podívejte se na fotografie mezinárodní konference „Role USA v evropské bezpečnostní architektuře – 100 let poté“, kterou AMO uspořádala k příležitosti 100. výročí založení novodobého československého státu a navázání česko-amerických vztahů. Mezi váženými hosty byl Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů USA.

Do odchodu Velké Británie z EU zbývá přesně rok. Kryštof Kruliš pro Info.cz obsáhle komentoval aktuální vývoj v otezce brexitu. Domnívá se, že Londýn v rozhovorech s Bruselem tahá za kratší konec provazu.

Slovensko ani Rakousko ruské diplomaty v tuto chvíli ze země nevyhostí. Nepřipojí se tak k většině státu Evropské unie, které tímto krokem vyjadřují solidaritu s Velkou Británií kvůli útoku na agenta Skripala. Jak se na situaci dívá Petr Boháček si můžete poslechnout v záznamu vyílání Českého rozhlasu Plus.

Patříme na Západ symbolizovaný dnešní EU, nebo můžeme přemýšlet o neutrálním postavení mezi mocnostmi? Mimo jiné touto otázkou se bude zabývat debata, která se  koná 10. 4. od 17:00 ve Svitavách. Vystoupí na ní Radko Martínek (senátor Parlamentu ČR), Dalibor Balšínek (vydavatel a šéfredaktor, Echo 24)Pavel Telička, (poslanec Evropského parlamentu) a Pavlína Kvapilová, (moderátorka, konzultantka strategií pro sociální sítě, bývalá zpravodajka ČRo v Bruselu) za moderace Michaela Rozsypala z Českého rozhlasu. Více najdete na našem webu Facebooku

Od vstupu do EU si občané v ČR slibovali postupné přibližování platů a životní úrovně evropskému průměru. Dosud ale zůstává jen u očekávání. Stala se někde chyba nebo byla očekávání příliš vysoká? Jak ke sblížení může přispět EU a co by měli dělat naši politici doma? Na tyto i další otázky budou během diskuze, která se koná v pátek 13. 4. od 9:30 v Plzni, odpovídat poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová Helena Hofmannová z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Více informací najdete na webu Facebooku.