Novinky z AMO

Ruské prezidentské volby se blíží, a i když jméno budoucího prezidenta je s největší pravděpodobností jasné již dnes, volby nebudou pouze o jednom kandidátovi. Ruská Ústřední volební komise v boji o prezidentské křeslo zaregistrovala celkem 8 kandidátů,“ píše v novém článku pro Forum24 Tereza Soušková. V textu pak představuje všechny účastníky volby a také komentuje, proč se rozhodli jít do předem prohraného boje o Kreml.

V pátek 9. března proběhlo slavnostní zahájení Závěrečné konference XXIII. ročníku Pražského studentského summitu. Na něj navazovala třídenní jednání v Kongresovém centru, během nichž více než 300 studentů středních a vysokých škol simulovalo fungování orgánů OSN, EU a NATO. Hlavní koordinátorka Eva Prudilováprojekt představila ve Studiu 6 ČT24 a její zástupkyně Daniela Chvátalová pak o summitu mluvila i v Českém rozhlase Plus v pořadu Den podle…  Fotografie ze slavnostního zahájení najdete na Facebooku.

Ivana Karásková se v komentáři pro EUobserver vyjadřuje ke zmizení Ye Jianminga, poradce Miloše Zemana pro ekonomickou spolupráci mezi ČR a Čínou. Článek vyšel v rámci mezinárodního projektu AMO ChinfluenCE, který mapuje čínský vliv ve střední Evropě.

Pavlína Janebová novém blogu na Aktuálně.cz komentuje zformování vlády v Německu. Té se Německo dočkalo po rekordně složitých vyjednáváních a po více jak 5 měsících od voleb. Janebová píše, že CDU byla během vyjednávání nucena vyjít SPD vstříc v řadě oblastí a ptá se, co bude nová „GroKo“ znamenat pro Evropu.

Publikaci Maximum možného? 25 let české a slovenské zahraniční politiky jsme společně s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung představili v Praze. Záznam diskuze Vlaďky VotavovéVíta Dostála a Tomáše Weisse můžete shlédnout na našem webuFotografie z diskuze najdete na Facebooku.