Novinky z AMO

Do 5. října přijímáme přihlášky do vzdělávacího projektu ALYAS – AMO Lectures for Young Asia Scholars. Série v českém prostředí jedinečných uzavřených přednášek určená vysokoškolákům, mladým výzkumníkům a profesionálům se zájmem o Asii začne v polovině října.

Zveme Vás na panelovou diskuzi, která se bude věnovat současné bezpečnostní a ekonomické situaci ve východní Asii a vztahům na obou březích Tchajwanské úžiny. Akce se uskuteční 8. října v CERGE-EI v Praze a registrovat se na ni můžete pomocí tohoto formuláře. Debatu pořádáme ve spolupráci s Tchajpejskou hospodářskou a kulturní kanceláří (TECO) v Praze a vystoupí na ní náš analytik Michal Thim.

Připomeňte si naši účast na nedávné konferenci Forum 2000. Fotogalerii z námi pořádané debaty o české podpoře reforem vzdělávání na Ukrajině si prohlédněte zde. Vít Dostál v rámci konference také moderoval panel o agendě lidských práv v české zahraniční politice, fotografie naleznete zde. Přečtěte si v AMO blogu, co nového v této otázce přináší nedávno přijatá koncepce české zahraniční poli tiky. Projděte si také průběh diskuze v článcích na serverech lidovky.cz, idnes.cz a České souvislosti.

Kryštof Kruliš připravil briefing paper vydaný s podporou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, ve kterém se věnuje vztahu Japonska a EU. Téma volného obchodu s Japonskem pak cituje deník E15.

Islámský stát se stal za pouhý rok žijícím mýtem. Zora Hesová ve svém článku pro časopis Tvar popisuje, jak vznikl a funguje. Přečtěte si, zda se opírá se o náboženství, či ideologii, a proč se jeho členové uchylují k záměrně brutálním veřejným vraždám.

S příchodem nového polského prezidenta Dudy mnozí v souvislosti se zahraniční politikou očekávali návrat ke konfrontačnímu stylu Práva a spravedlnosti. Podle Víta Dostála se však tyto obavy zatím nenaplnily. Zjistěte v jeho blogu pro ČT24, jaké zkoušky Dudu čekají.

V nedávných předčasných volbách v Řecku opět zvítězila Tsiprasova SYRIZA. Přečtěte si v AMO blogu Nikoly Karasové, proč se na volebním výsledku strany takřka neprojevilo zklamání voličů z vývoje posledních měsíců a jestli se ze SYRIZA stává mainstreamová strana. Kryštof Kruliš hovořil na ČT24 o prioritách nové řecké vlády.

Přestože Ankara i 100 let po vyvraždění Arménů odmítá uznat tento akt jako „genocidu“, debata o událostech roku 1915 je v Turecku stále otevřenější. Přečtěte si reportáž analytika Tomáše Kaválka o „arménském obrození“ v kurdské části země v týdeníku Dotyk.


Facebook AMO
Twitter AMO
You Tube AMO