Novinky z AMO

Vít Dostál a Vít Borčany vydali briefing paper analyzující roli prezidenta v zahraniční politice po zavedení přímé volby. K tomuto tématu také AMO pořádala před 1. kolem prezidentských voleb debatu, na jejíž záznam se můžete podívat pod odkazem zde. Vít Borčany se na blogu AMO zamýšlí nad tím, jak moc budou zahraničněpolitická témata důležitá během kampaně před 2. kolem voleb. Situaci v ČR mezi parlamentními a prezidentskými volbami a možné budoucí scénáře pak představuje Vít Dostál pro Visegrad Insight.

Česko-německý program pro mladé profesionály (CGYPP) spouští svůj 9. ročník. Jeho tématem jsou možnosti a výzvy digitalizace. Přihlásit se mohou mladí profesionálové s minimálně 3letou pracovní zkušeností z České republiky nebo Německa se silným zájmem o mezisektorovou a přeshraniční spoluprácikteří mluví plynně anglicky. Deadline pro podání přihlášky je 16. 2. Více informací najdete na webu.

Jan Thompsonová skončila na postu britské velvyslankyně v ČR. Jak se v této pozici osvědčila a máme i v našem diplomatické sboru podobné osobnosti? Vít Borčanyříká, že diplomacie je čím dál více personalizovaná a velvyslanci jsou v posledních letech vnímáni jako mluvčí států, kteří svůj stát prezentují.

Vznik kabinetu v Německu ještě nikdy netrval po volbách tak dlouho, jako nyní. Zuzana Lizcová průběžně komentuje vývoj vyjednávání. Všechny její výstupy k tématu najdete na našem webu.

Tomáš Jungwirth reflektuje vývoj migrační otázky v regionech EU. V komentáři pro iDnes.cz se s Alexandrem Lagazzim zaměřil na to, jak tato otázka rezonuje v kontextupředvolebních nálad v Itálii. Na blogu Aktuálně.cz se zamýšlí, co čeká azylovou a migrační politiku během aktuálního bulharského předsednictví.

Nejen o nové knize „Fire & Fury“, která zvedla Donalda Trumpa ze židle, ale také o současném vývoji v Bílém domě, nadcházejících volbách a náladě v americké politice hovořil pro HNtelevíziu Petr Boháček.

240 zatčených demonstrantů, desítky zraněných policistů, poničené obchody a automobily – takový je zatím výsledek protivládních protestů v Tunisku. Nespokojení Tunisané demonstrují už několik dní proti tvrdým úsporným krokům vlády. Jedná se o další fázi arabského jara? Situaci pro Český rozhlas Plus komentuje Tereza Jermanová.