Novinky z AMO

Zpráva týdne

👉WE WANT YOU! AMO hledá nové analyti(č)ky výzkumného centra

Ukončili jste magisterské studium v relevantní oblasti? Chtěli byste přispívat ke kultivaci odborné a veřejné debaty o otázkách mezinárodních vztahů a zahraniční politiky v České republice? Hledáte prostor k rozvoji odborných dovedností? AMO hledá nové ANALYTI(Č)KY výzkumného centra! Uzávěrka přuhlášek je 31.12. 2018. Více informací najdete na našich stránkách

Co se událo minulý týden?

Regionální debata o budoucnosti České republiky v Evropské unii „Klimatická změna a jaký má náš odpad dopad?” v Hodoníně

Dne 6. 12. jsme ve spolupráci s Městskou knihovnou Hodonín pořádali debatu o budoucnosti České republiky v Evropské unii, tentokrát se zaměřením na téma KLIMATICKÁ ZMĚNA A JAKÝ MÁ NÁŠ ODPAD DOPAD? Diskutovali Michal Švagerka, ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín, Štěpán Jakl, vrchní ministerský rada MŽP ČR, Ivo Knápek, zastupitel města Hodonín a jednatel společnosti MEGAWASTE spol. s r. o. a Helena Továrková, spolupředsedkyně Strany zelených Jihomoravský kraj. Debatu moderovala blogerka Jana z Czech Zero Waste. Akce proběhla díky laskavé podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví USA v ČR. Fotogalerii z akce a video najdete na našem Facebooku. 

Nástupkyně Merkelové má jiný přístup než kancléřka, říká analytička Lizcová

Krampová-Karrenbauerová nahradí v čele CDU po 18 letech Merkelovou, která zůstává kancléřkou. Jaká bude její politika? Zuzana Lizcová odmítá přirovnávat AKK k Merkelové. Podle ní zřejmě přitvrdí ve vztahu k migrantům. „Umí být nekompromisní – trestaní migranti, kteří byli z Evropy jednou vyhoštěni, podle ní mají mít nadále zákaz vstupu. Ani vyhošťování do Sýrie by podle ní nemělo být tabu. Oproti Merkelové se Krampová-Karrenbauerová také odmítavěji staví ke sňatkům homosexuálů,“ okomentovala Zuzana Lizcová novou předsedkyni CDU pro iDNES.cz.

Odložit hlasování je manévr, který nevyšel. Mayová může vytáhnout další překvapení, míní expert

Rozhodnutím na poslední chvíli odvolat hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu premiérka Mayová zaskočila Británii i Evropu. Všichni včetně ní věděli, že má hlasování předem prohrané, rozhodla se proto debakl předběhnout. „Je to další manévr v politice, který ještě mohla udělat – odložit hlasování a počkat, jakou reakci to vyvolá na straně Evropské unie,“ míní Kryštof Kruliš. Reakce unijních lídrů na sebe nenechala dlouho čekat, podle jejich ostrých prohlášení je ale zjevné, že tato taktika nevyšla. „Mayová tedy udělala krok, kterým s největší pravděpodobností ničeho nedosáhne,“ říká Kruliš pro Info.cz.

Pohřeb George H. W. Bushe

V USA byl 5.12. den státního smutku. Lidé se rozloučili se svým 41. prezidentem George Bushem starším. „Jeho rozhodnutí mohly být občas kontroverzní, ale byl to člověk vysoké morální integrity a příkladný muž,” shrnul Bushovu kariéru Petr Boháček pro Studio 6.

Jaká je situace bezdomovců v Maďarsku?

V říjnu se stalo bezdomovectví v Maďarsku prakticky ilegálním. Právní normu prosadila vládní strana Fidesz. Pavlína Janebová vysvětluje, že nově zavedená opatření proti lidem bez domova jsou považována za nehumánní. „Je kritizováno, že stát vynakládá prostředky na represi namísto řešení problému bezdomovectví koncepčním způsobem a dostatečné snahy zabezpečit lidem bez domova přístřeší,“ říká Janebová pro ČT24.

Ekonomická situace na Ukrajině

Vojenský incident na Ukrajině má dopad na jejich ekonomickou situaci. Co tento konflikt znamená v dlouhodobé perspektivě pro ukrajinskou ekonomiku? O tom hovořil Pavel Havlíček na Českém rozhlasu Plus.

AMO je součástí projektu „My neighbour“ zaměřeného na zobrazování interkulturního soužití

Projekt se snaží poukázat na rostoucí míru intolerance k islámu v zemích Visegrádské skupiny a instrumentalizace tématu muslimských uprchlíků coby zdrojů bezpečnostního rizika a přímé hrozby národní bezpečnosti. V souvislosti s těmito jevy projekt usiluje o zvýšení povědomí o historické roli islámu v některých zemích Evropy mezi mladými občany v zemích V4 a klade důraz na porozumění islámu v jeho každodenní realitě. Projekt probíhá od srpna 2018 do ledna 2020 a je podpořen prostředky Mezinárodního visegrádského fondu. Na projektu se podílí Foreign Policy Initiative BHStrategic Policy Institute (STRATPOL)Center for European Neighborhood Studies (CENS) a Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).