Rádi bychom Vás pozvali na dvě veřejné diskuze, které pořádáme v Olomouci a Praze.
Pražskou debatu Česká evropská politika po volbách pořádáme 29. 11. od 15:15 hod v Evropském domě a bude simultánně tlumočena do angličtiny. Mezi řečníky se můžete těšit na Václava Hampla (senátní Výbor pro záležitosti EU), Helenu Langšádlovou (PSP ČR), Vladimíra Bartovice (EUROPEUM) a Víta Dostála (AMO); moderuje Ondřej Houska (Hospodářské noviny). Na akci budou také představeny výsledky projektu Trendy visegrádských evropských politik. Více informací najdete na webu a Facebooku. Registrovat se můžete zde. Akci pořádáme ve spolupráci se zastoupením Konrad-Adenauer-
Olomoucká debata Může být rozvojová pomoc řešením tzv. migrační krize? se koná 22. 11. od 15 hodin na Univerzitě Palackého (17. listopadu 12, Olomouc). Vystoupí na níOndřej Horký-Hlucháň (ÚMV), Tomáš Jungwirth (Konsorcium
Magazín Reportér citovat Víta Dostála v novém čísle v článku Vztahy s Ruskem: Velké plány se slabým rublem. Dostál například komentoval dvojí vnímání Ruska v českém prostředí: z pohledu obchodního a bezpečnostního. „Tyto dvě polohy české zahraniční politiky vedle sebe koexistují už řadu let,“ říká Dostál.
V Bruselu proběhlo další kolo jednání zástupců Velké Británie a EU o podobě brexitu. Unie dosavadní pokrok hodnotí jako nedostatečný. Čeká se zejména na britské návrhy ohledně finančního vyrovnání. Otazníky dál visí ale i nad ochranou práv občanů EU. Na tyto otázky, ale i na to, zda je zde pravděpodobnost, že by Británie své rozhodnutí o odchodu z EU mohla ještě přehodnotit, odpovídal ve studiu ČT24 Kryštof Kruliš. Všechny Krulišovy příspěvky k otázce brexitu najdete na našem webu.
Do Prahy přijelo více než 300 středoškoláků a vysokoškoláků, kteří se zúčastnili prvního přípravného setkání XXIII. ročníku Pražského studentského summitu. Během setkání měli šanci debatovat například se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Alešem Chmelařem nebo s vedoucím Informačního centra OSN v Praze Michalem Brožou. Poslechněte si rozhovor s Evou Prudilovou, hlavní koordinátorka projektu, pro Český rozhlas Plus.
Česká média při informování o Číně stále zdůrazňují problematiku lidských práv, píše Ivana Karásková pro server HlídacíPes.org. Ukazuje to analýza mediálních výstupů o Číně za posledních sedm let provedená AMO v rámci projektu ChinfluenCE. Novináři v Česku tak podle Karáskové do velké míry nesdílejí přístup politiků a byznysmenů, kteří se Čínu snaží prezentovat především jako obchodní šanci.