Novinky z AMO

Rádi bychom Vás pozvali na dvě veřejné diskuze, které pořádáme v Olomouci Praze.

Pražskou debatu Česká evropská politika po volbách pořádáme 29. 11. od 15:15 hod v Evropském domě a bude simultánně tlumočena do angličtiny. Mezi řečníky se můžete těšit na Václava Hampla (senátní Výbor pro záležitosti EU), Helenu Langšádlovou (PSP ČR), Vladimíra Bartovice (EUROPEUM) a Víta Dostála (AMO); moderuje Ondřej Houska (Hospodářské noviny). Na akci budou také představeny výsledky projektu Trendy visegrádských evropských politik. Více informací najdete na webu a Facebooku. Registrovat se můžete zde. Akci pořádáme ve spolupráci se zastoupením Konrad-Adenauer-Stiftung v České republice a Wilfried Martens Centre for European Studies.

Olomoucká debata Může být rozvojová pomoc řešením tzv. migrační krize? se koná 22. 11. od 15 hodin na Univerzitě Palackého (17. listopadu 12, Olomouc). Vystoupí na níOndřej Horký-Hlucháň (ÚMV), Tomáš Jungwirth (Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR a AMO) a Lucie Macková (Katedra rozvojových studií, Univerzita Palackého); moderuje Zora Hesová (AMO). Více informací najdete na webu a Facebooku. Registrovat se můžete zde. Debata se koná ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung, kanceláři v Praze.

Magazín Reportér citovat Víta Dostála v novém čísle v článku Vztahy s Ruskem: Velké plány se slabým rublem. Dostál například komentoval dvojí vnímání Ruska v českém prostředí: z pohledu obchodního a bezpečnostního. „Tyto dvě polohy české zahraniční politiky vedle sebe koexistují už řadu let,“ říká Dostál.

V Bruselu proběhlo další kolo jednání zástupců Velké Británie a EU o podobě brexitu. Unie dosavadní pokrok hodnotí jako nedostatečný. Čeká se zejména na britské návrhy ohledně finančního vyrovnání. Otazníky dál visí ale i nad ochranou práv občanů EU. Na tyto otázky, ale i na to, zda je zde pravděpodobnost, že by Británie své rozhodnutí o odchodu z EU mohla ještě přehodnotit, odpovídal ve studiu ČT24 Kryštof Kruliš. Všechny Krulišovy příspěvky k otázce brexitu najdete na našem webu.

Do Prahy přijelo více než 300 středoškoláků a vysokoškoláků, kteří se zúčastnili prvního přípravného setkání XXIII. ročníku Pražského studentského summitu. Během setkání měli šanci debatovat například se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Alešem Chmelařem nebo s vedoucím Informačního centra OSN v Praze Michalem Brožou. Poslechněte si rozhovor s Evou Prudilovou, hlavní koordinátorka projektu, pro Český rozhlas Plus.

Česká média při informování o Číně stále zdůrazňují problematiku lidských práv, píše Ivana Karásková pro server HlídacíPes.org. Ukazuje to analýza mediálních výstupů o Číně za posledních sedm let provedená AMO v rámci projektu ChinfluenCE. Novináři v Česku tak podle Karáskové do velké míry nesdílejí přístup politiků a byznysmenů, kteří se Čínu snaží prezentovat především jako obchodní šanci.