Novinky z AMO

Spouštíme nový mezinárodní projekt ChinfluenCEkterý zkoumá čínský vliv ve střední Evropě. Na webu www.chinfluence.eu je dostupná mediální analýza, v rámci které jsme zkoumali výstupy 42 českých deníků, týdeníků s politickým nebo ekonomickým obsahem, rozhlasových a televizních stanic a zpravodajských serverů od roku 2010 do června 2017. V příštích týdnech se budeme věnovat také analýze českých, slovenských a maďarských aktérů diskurzu o Číně. Pravidelné informace o celém projektu můžete získávat prostřednictvím specializovaného newsletteru.

rozhovoru pro Český rozhlas Plus projekt představila jeho hlavní koordinátorka Ivana Karásková. AMO projekt koordinuje ve spolupráci s Institute of Asian Studies (Slovensko) a Central and Eastern European Center for Asian Studies (Maďarsko). Projekt je laskavě podpořen z prostředků National Endowment for Democracy (NED).

Vít Dostál a Milan Nič (DGAP) jsou autory nového briefing paperu (v angličtině), který analyzuje výsledky českých voleb. V něm porovnávají Andreje Babiše s dalšími středoevropskými leadery. Zkoumají také možné scénáře české zahraniční a evropské politiky příští vlády pod vedením ANO i budoucnost česko-němekých vztahů. Text vznikl díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

Stále probíhají rozhovory o podobě budoucí německé vlády. CDU/CSU i nadále pokračuje ve vyjednávání s FDP a Zelenými. Největší spory mezi stranami jsou v otázkách migrační a klimatické politikyVe studiu ČT24 byla Zuzana Lizcová.

Rádi bychom Vás pozvali na dvě veřejné debaty, které pořádáme ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftug, kanceláři v Praze v rámci našeho projektu Vyvracení mýtů o migraci. 13. 11. proběhne v Brně debata o uzavření hranic jako nástroji azylové a migrační politiky. Na akci, která proběhne v angličtině, vystoupí Mark Zoltán Kekési z maďarského MigSzol (Szeged), Dalimil Petrilák (Pomáháme lidem na útěku) a Beáta Szakácsová (Kancelář veřejné ochránkyně práv); moderuje Zora Hesová (AMO). Registrujte se zde.

22. 11. pak v Olomouci proběhne diskuze Může být rozvojová pomoc řešením tzv. migrační krize? Na té bude hovořit Ondřej Horký-Hlucháň (ÚMV), Tomáš Jungwirth(Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR a AMO) a Lucie Macková (Katedra rozvojových studií, Univerzita Palackého); moderuje Zora Hesová (AMO). Registrujte se zde.

Vláda iráckého Kurdistánu nabídla zmrazení výsledků referenda o nezávislosti a chce s centrální vládou v Bagdádu jednat. Podle Tomáše Kaválka je situace pro Kurdy velkým problémem, a to i vnitropoliticky, protože tradiční politické strany celou situací hodně ztratí. Výsledek referenda totiž prezentovaly jako další krok k samostatnosti.