Novinky z AMO

Den po volbách do Poslanecké sněmovny byl hostem ČT24 Vít Dostál, který hovořil o možném budoucím vývoj české zahraniční politiky. Podle Dostála není pro Andreje Babiše ministerstvo zahraničních věcí zajímavým resortem a dá se očekávat, že ho nabídne některému koaličnímu partnerovi. To potvrzuje i Vít Borčany v novém blogu AMO, podle kterého na ministerstvu nejpravděpodobněji zůstane Lubomír Zaorálek. Všechny výstupy k tématu voleb si můžete přečíst zde.

Číně skončil sjezd Komunistické strany. Současný prezident si udržel pozici jejího předsedy. Kongres dává podle Alice Rezkové jakousi nálepku dalším pěti letům čínské politiky. „Nemůžeme už Čínu vnímat jako okrajového regionálního lídra, ať už se jedná o ekonomiku, životní prostředí, nerostné suroviny a celou řadu dalších oblastí,” myslí si. Další agendu sjezdu, tedy boj s korupcí a obměnu většiny členů sedmičlenného stálého výboru politbyra KS Číny, pro ČT24 a Český rozhlas Plus komentovala Ivana Karásková.

Summit EU v Bruselu řešil například otázku migračních kvót. Jejich budoucnost by mohla být nahnutá – rozhodnutí o přerozdělování běženců by totiž do budoucna mělo být jednomyslné, a Česko, ani jiný odpůrce kvót, by už tak nemohlo být přehlasováno. Toto i další témata nedávného setkání lídrů EU na ČT24 rozebírá Kryštof Kruliš.

V Rakousku proběhly parlamentní volby, jejichž první výsledky komentovala pro ČT24 Zuzana Lizcová. Téma bylo předmětem naší veřejné debaty v Brně, která se konala den po volbách. Na videozáznam z ní se můžete podívat zde. Všechny komentáře k volbám v Rakousku si můžete přečíst na našem webu.