Novinky z AMO

AMO ve spolupráci se serverem Aktuálně.cz připravila test, ve kterém si můžete prověřit svou politickou orientaci vůči Rusku a zjistit, se kterými politickými stranami se shodujete. Společně se serverem Hlídací pes jsme také natočili sérii rozhovorů s představiteli politických stran na téma česko-ruských vztahů. Obě aktivity jsou součástí projektu Jak na Rusko, který AMO realizuje díky podpoře Nadace Open Society Fund Praha.

Přečtěte si rozhovor na iDnes.cz s Pavlem Havlíčkem projevu Miloše Zemana na Radě Evropy. Havlíček v něm kritizuje vystoupení Zemana a jeho prohlášení, že anexi Krymu je třeba brát jako hotovou záležitost. Podle Havlíčka je Miloš Zeman ve své pozici naprosto prorusky smýšlejícího politika v EU i dnešní Evropě v izolaci.

Vít Dostál a Pavel Havlíček v novém příspěvku na blogu AMO analyzují zahraničněpolitickou část programu ČSSD. Píší, že sociální demokraté v zahraničněpolitické části svého programu hovoří o strategické spolupráci s Ruskem a Čínou. Naopak zcela mlčí o lidských právech. Otázce lidských práv v předvolebních programech se pak Dostál věnuje i v novém briefing paperu připraveném ve spolupráci s DEMAS – Asociací pro podporu demokracie a lidských práv.

Senát Spojených států schválil nominaci podnikatele a dlouholetého člena Republikánské strany z Wisconsinu Stephena Kinga jako nového amerického velvyslance v České republice. Petr Boháček pro Český rozhlas Plus zdůrazňuje, že King je zejména businessman, a ačkoliv není odborníkem na geopolitiku a v ČR nikdy nebyl, dá se očekávat, že se bude snažit dále rozvíjet ekonomické vztahy mezi USA a ČR.

Supervolební rok pomalu kulminuje a k urnám zamíří i Rakušané. 16. 10. – tedy den po rakouských volbách – pořádá AMO veřejnou debatu v Brně (od 18:00 v Kabaretu Špaček). O výsledcích těchto voleb promluví Anna Durnová (Yale Centre for Cultural Sociology), Vít Hloušek (Masarykova univerzita) a Zuzana Lizcová (AMO); akci moderuje Vojtěch Berger (Hlídací pes). Registrovat se můžete zde. Aktuální výstupy k volbám v Rakousku a také v Německu najdete na našem webu, a to včetně nového komentáře Zuzany Lizcové pro magazín Reportér.