Novinky z AMO

Říjnové parlamentní volby rozhodnou i o budoucí české politice vůči Rusku. AMO proto spouští projekt Jak na Rusko, jehož cílem je připoutat k tématu pozornost voličů, médií i politiků. Jako první zveřejňujeme briefing paper Pavla Havlíčka a Víta Dostála, který srovnává postoje českých politických stran k Rusku na základě jejich volebních programů.O dalších aktivitách si přečtěte na našem webuProjekt je podpořen Nadací Open Society Fund Praha.

Na konci září jsme uspořádali předvolební debatu o české zahraniční politice s devíti zástupci politických stran kandidujících v říjnových parlamentních volbách. Podívejte se na záznam z debaty, který jsme vysílali na iHned.cz. Fotogalerii si můžete prohlédnout na našem Facebooku.

Kromě zahraniční politiky před volbami také monitorujeme, jak se politické strany staví k otázkám obranné a bezpečnostní politiky ČR. To srovnává i náš nový briefing paper, který vnikl díky podpoře Odboru veřejné diplomacie NATO. K tématu jsme také v Brně uspořádali debatu se zástupci politických stran, jejíž záznam najdete zde. Všechny naše výstupy k tématu českých voleb si projděte na našem webu, či na sociálních sítích pod hashtagem #AMOvolby.

Německu proběhly volby do Spolkového sněmu. Ty vyhrála Angela Merkelová, která se tak počtvrté stává německou kancléřkou. Dění kolem voleb průběžně monitoruje Zuzana Lizcová, která shrnuje hlavní důsledky voleb v komentáři na iDnes.cz. Tématu německých a rakouských voleb se věnujeme v rámci regionálních debat – rádi Vás uvidíme na diskuzi v Českých Budějovicích (11. 10.) a Brně (16.10.).

Rádi bychom Vás pozvali na veřejnou diskuzi Disinformation, Populism vs. Factchecking, kterou AMO organizuje v rámci Festivalu demokracie konference Forum 2000, a to v pondělí 9. října od 14:00 v Knihovně Václava Havla. Debatovat bude Emine Džepar (náměstkyně ukrajinského ministra pro informační politiku) a Maria Ždanova(StopFake.org); moderuje: Alžběta Chmelařová (AMO). Na akci, která proběhne v angličtině, se registrujte zde. Debata probíhá za podpory Programu transformační spolupráce MZV ČR.

Americký prezident Donald Trump navštívil Las Vegas, kde se setkal se záchrannými týmy a s pozůstalými po zhruba šedesátce obětí nejhoršího případu masové vraždy střelnou zbraní v dějinách USA. Jakub El-Ahmadieh pro Český rozhlas Plus komentuje, jaký může mít tento útok vliv například na budoucnost kontroly zbraní v USA.